Relevant Costs for Short-Term Decisions
Chapter 8
1
Copyright © 2013 Pearson Education, Inc. Publishing as Prentice Hall.
1
Objective 1
Describe and identify information relevant to short-term business decisions
2
Copyright © 2013 Pearson Education, Inc. Publishing as Prentice Hall.
2
Copyright © 2009 Pearson Education, Inc. Publishing as Prentice Hall.
How Managers Make Decisions
Define business goals
Identify alternative courses of action
Gather and analyze relevant information
Choose best alternative
Implement decision
Follow-up: Compare actual with anticipated results
3
Copyright © 2013 Pearson Education, Inc. Publishing as Prentice Hall.
3
Relevant and Irrelevant Information
Relevant
Expected future (cost and revenue) data
Differs among alternative courses of action
Is both quantitative and qualitative
Irrelevant
Costs that do not differ between alternatives
Sunk costs – incurred in past and cannot be changed
4
Copyright © 2013 Pearson Education, Inc. Publishing as Prentice Hall.
4
Relevant Nonfinancial Information
Nonfinancial, or qualitative factors, also play a role in managers’ decisions.
laying off employees
outsourcing, reduced control over delivery time and product quality
discounted prices to select customers
Managers who ignore qualitative factors can make serious mistakes.
5
Copyright © 2013 Pearson Education, Inc. Publishing as Prentice Hall.
5
Six Short-Term Special Decisions
Special sales orders
Pricing
Discontinuing products, departments, and stores
Product mix
Outsourcing (make or buy)
Selling as is or processing further
6
Copyright © 2013 Pearson Education, Inc. Publishing as Prentice Hall.
6
Keys to Making Short-Term Special Decisions
Decisions approach
Relevant information approach or incremental analysis approach
Two keys in analyzing short-term special business decisions
Focus on relevant revenues, costs, and profits
Use contribution margin approach that separates variable costs from fixed costs
7
Copyright © 2013 Pearson Education, Inc. Publishing as Prentice Hall.
7
Sustainability and Short-term Business Decisions
View every decision as having an impact on
People
Planet
Profitability
Timberland, “doing well and doing good”
Example: Employees given PTO to volunteer
Costly
8
Copyright © 2013 Pearson Education, Inc. Publishing as Prentice Hall.
8
Objective 2
Decide whether to accept a special order
9
Copyright © 2013 Pearson Education, Inc. Publishing as Prentice Hall.
9
Copyright © 2009 Pearson Education, Inc. Publishing as Prentice Hall.
A customer requests a one-time order at a reduced sale price, often for a large quantity:
Special Order Considerations
10
Copyright © 2013 Pearson Education, Inc. Publishing as Prentice Hall.
10
DECISION RULE:
Do we have excess capacity available to fill this order?
Yes
Consider further
No
Reject the special order
Special Sales Order
11
Copyright © 2013 Pearson Education, Inc. Publishing as Prentice Hall.
11
DECISION RULE:
Is the special reduced sales price high enough to cover the incremental costs of filling the order?
If revenues are greater than expected cost increase
Accept the special order
If revenues are less than expected cost increase
Reject the special order
Special Sales Order
12
Copyright © 2013 Pearson Education, Inc. Publishing as Prentice Hall.
12
DECISION RULE:
Will the special order affect regular sales in the long run?
If no to these questions
Accept the special order
If yes to these questions
Reject the special order
Incremental Analysis of Special Sales Order, Exhibit 8-6
Expected increase in revenues—sale of 20,000 oil filters x $1.75 each $ 35,000
Expected increase in expenses—variable manufacturing costs: 20,000 oil filters $1.20 each (24,000)
Expected increase in operating income $ 11,000
13
Copyright © 2013 Pearson Education, Inc. Publishing as Prentice Hall.
13
Now turn to E8-16A
14
Copyright © 2013 Pearson Education, Inc. Publishing as Prentice Hall.
14
E8-16A
Prepare an incremental analysis to determine whether Collectible Cards should accept the special sales order assuming fixed costs would not be affected by the special order.
Would accept the special order because the cost per part to make it is only $0.30 per part versus the $0.40 per part selling price being offered by the buyer.
Variable costs: Direct Materials Direct Labor Variable Overhead $0.13 0.06 0.11
Total Cost $0.30
15
Copyright © 2013 Pearson Education, Inc. Publishing as Prentice Hall.
15
E8-16A (cont.)
Now assume that the Hall of Fame wants special hologram baseball cards. Collectible Cards must spend $5,000 to develop this hologram, which will be useless after the special order is completed. Should Collectible Cards accept the special order under these circumstances? Show your analysis.
Expected increase in revenues—sale of 57,000 cards x $0.40 each $ 22,800
Expected increase in expenses—variable manufacturing costs: 57,000 cards x $0.30 each Special hologram cost (17,100) (5,000)
Expected increase in operating income $ 700
16
Copyright © 2013 Pearson Education, Inc. Publishing as Prentice Hall.
16
Objective 3
Describe and apply different approaches to pricing
17
Copyright © 2013 Pearson Education, Inc. Publishing as Prentice Hall.
17
Copyright © 2009 Pearson Education, Inc. Publishing as Prentice Hall.
Regular Pricing Considerations
What is our target profit?
How much will customers pay?
Are we a price-taker or a price-setter for this product?
18
Copyright © 2013 Pearson Education, Inc. Publishing as Prentice Hall.
18
Price-Taker vs Price-Setter
Price-Takers Price-Setters
Product lacks uniqueness Product is more unique
Heavy competition Less competition
Pricing approach emphasizes target costing Pricing approach emphasizes cost-plus pricing
19
Copyright © 2013 Pearson Education, Inc. Publishing as Prentice Hall.
19
Target Costing – Exhibit 8-9
Market price minus desired profit = target cost
Target Cost includes:
Development cost – Marketing cost
Design cost – Delivery cost
Production cost – Service cost
20
Calculations Total
Revenue at market price 250,000 units x $3.00 price = $ 750,000
Less: Desired profit 10% x $1,000,000 of assets (100,000)
Target total cost $650,000
Copyright © 2013 Pearson Education, Inc. Publishing as Prentice Hall.
20
Two potential outcomes when using target costing
Actual cost less than target total cost
Actual cost greater than target total cost
21
Copyright © 2013 Pearson Education, Inc. Publishing as Prentice Hall.
21
Other Strategies
Increase sales
Use CVP analysis to compute target sales to achieve its target profit.
Change or add to its product mix
Offer levels of the same product
Offer new items to the product mix with high CM
Remove items with the lowest CM
Differentiate its products – (make it unique)
Branding
Quality
Service packs
22
Copyright © 2013 Pearson Education, Inc. Publishing as Prentice Hall.
22
Cost-Plus Pricing
The opposite of the target-pricing approach
Starts with the company’s full costs
Adds the desired profit to determine a cost-plus price
Total cost
Plus: Desired profit
Cost –plus price
23
Copyright © 2013 Pearson Education, Inc. Publishing as Prentice Hall.
23
Calculating Cost-Plus Price, Exhibit 8-12
If the current price is $3.00, can the company charge $3.20?
Total
Current variable costs 250,000 units x $1.50 per unit = $ 375,000
Plus: Current fixed costs + 325,000
Current total costs $700,000
Plus: Desired profit 10% x $1,000,000 of assets + 100,000
Target revenue $800,000
Divided by number of units ÷ 250,000
Cost-plus price per unit $ 3.20
24
Copyright © 2013 Pearson Education, Inc. Publishing as Prentice Hall.
24
Pricing Decisions
25
Copyright © 2013 Pearson Education, Inc. Publishing as Prentice Hall.
25
DECISION RULE:
How to Approach Pricing?
If company is a price-taker for the product:
Emphasize target costing approach
If the company is a price-setter for the product:
Emphasize cost-plus pricing approach
Now turn to E8-19A
26
Copyright © 2013 Pearson Education, Inc. Publishing as Prentice Hall.
26
E8-19A
Which approach to pricing should Smith Builders emphasize? Why?
Target costing – Firm is a price taker, product lacks uniqueness and there is heavy competition
27
Copyright © 2013 Pearson Education, Inc. Publishing as Prentice Hall.
27
E8-19A (cont.)
Will Smith Builders be able to achieve its target profit levels? Show your computations.
The answer is no, the target cost is less than variable cost.
Calculations Total
Revenue at market price $ 206,000
Less: Desired Profit 14% of the variable cost $190,000 (26,600)
Target cost $ 179,400
28
Copyright © 2013 Pearson Education, Inc. Publishing as Prentice Hall.
28
E8-19A (cont.)
If Smith Builders upgrades, what will the new cost-plus price per home be? Should the company differentiate its product in this manner? Show your analysis.
Yes, they should customize – they will achieve their target profit levels with the cost-plus price.
Total
Current total costs ($190,000 + $18,000) $208,000
Plus: Desired profit (14% x variable cost of $208,000) + 29,120
Cost-plus price $237,120
29
Copyright © 2013 Pearson Education, Inc. Publishing as Prentice Hall.
29
Objective 4
Decide whether to discontinue a product, department, or store
30
Copyright © 2013 Pearson Education, Inc. Publishing as Prentice Hall.
30
Copyright © 2009 Pearson Education, Inc. Publishing as Prentice Hall.
Other Short-term Business Decisions Managers Face
When to discontinue a product, department, or store
How to factor constrained resources into product mix decisions
When to make a product or outsource it
When to sell as is or process further
31
Copyright © 2013 Pearson Education, Inc. Publishing as Prentice Hall.
31
Considerations for Discontinuing Products, Departments or Stores, Exhibit 8-14
Does product provide positive contribution margin?
32
Copyright © 2013 Pearson Education, Inc. Publishing as Prentice Hall.
32
Considerations for Discontinuing Products, Departments or Stores
Will the total fixed costs continue to exist even if the product line is discontinued?
Can any direct fixed costs of the product be avoided if the product line is discontinued?
Can any direct fixed costs of the product be avoided if the product line is discontinued?
Use incremental analysis for discontinuing a product
33
Copyright © 2013 Pearson Education, Inc. Publishing as Prentice Hall.
33
Discontinuing Products, Departments or Stores
34
Copyright © 2013 Pearson Education, Inc. Publishing as Prentice Hall.
34
DECISION RULE:
Discontinue a product, department, or store?
If lost revenues from discontinuing a product, department, or store exceed the cost savings from discontinuing:
Do not discontinue
If total cost savings exceed the lost revenues from discontinuing a product, department, or store:
Discontinue
Now turn to E8-20A
35
Copyright © 2013 Pearson Education, Inc. Publishing as Prentice Hall.
35
E8-20A
Prepare an incremental analysis to show whether Entertainment Plus should discontinue the DVD product line. Will discontinuing DVDs add $18,000 to operating income? Explain.
Expected decrease in revenues:
Sale of DVDs $136,000
Expected decrease in expenses:
Variable manufacturing expenses 86,000
Expected decrease in operating income $50,000
36
Copyright © 2013 Pearson Education, Inc. Publishing as Prentice Hall.
36
E8-20A (cont.)
Assume that Entertainment Plus can avoid $20,000 of fixed expenses by discontinuing the DVD product line (these costs are direct fixed costs of the DVD product line). Prepare an incremental analysis to show whether Entertainment Plus should stop selling DVDs.
37
Expected decrease in revenues:
Sale of DVDs $136,000
Expected decrease in expenses:
Variable manufacturing expenses $86,000
Direct fixed expenses $20,000
Expected decrease in total expenses 106,000
Expected decrease in operating income $30,000
Copyright © 2013 Pearson Education, Inc. Publishing as Prentice Hall.
37
E8-20A (cont.)
Now, assume that all $68,000 of fixed costs assigned to DVDs are direct fixed costs and can be avoided if the company stops selling DVDs. However, marketing has concluded that Blu-ray disc sales would be adversely affected by discontinuing the DVD line . Blu-ray disc production and sales would decline 10%. What should the company do?
38
Expected decrease in revenues:
Sale of DVDs $136,000
Sale of Blu-rays 14,300 $150,300
Expected decrease in expenses:
Variable manufacturing expenses $86,000
Direct fixed expenses $68,000
Expected decrease in total expenses 154,000
Expected increase in operating income $3,700
Copyright © 2013 Pearson Education, Inc. Publishing as Prentice Hall.
38
Objective 5
Factor resource constraints into product mix decisions
39
Copyright © 2013 Pearson Education, Inc. Publishing as Prentice Hall.
39
Copyright © 2009 Pearson Education, Inc. Publishing as Prentice Hall.
Product Mix Considerations – Example from pages 477 - 479
Data Per Unit
Shirts Jeans
Sale price
Less: Variable expenses
Contribution margin
Contribution margin ratio:
Product A —
Product B —
40
$30
$60
(12)
(48)
$18
$12
60%
20%
$18 ÷ $30
$12 ÷ $60
Copyright © 2013 Pearson Education, Inc. Publishing as Prentice Hall.
40
Product Mix Considerations – Exhibit 8-18
Shirts Jeans
(1) Units that can be produced each machine hour 10 20
(2) Contribution margin per unit x $18 x $12
Contribution margin per machine hour (1) x (2) $ 180 $ 240
Available capacity—number of machine hours x 2,000 x 2,000
Total contribution margin at full capacity $360,000 $480,000
41
Copyright © 2013 Pearson Education, Inc. Publishing as Prentice Hall.
41
Product Mix
42
Copyright © 2013 Pearson Education, Inc. Publishing as Prentice Hall.
42
DECISION RULE:
Which product to emphasize?
Emphasize the product with the highest contribution margin per unit of constraint
Product Mix When Demand Is Limited or Fixed Costs Change
What if demand is limited, due to competition or other factors? [In this example, company has demand for only 30,000 jeans, which consume in total 1,500 hours (30,000 jeans/20 jeans per hour)]
What if fixed costs are different when a different product mix is emphasized?
Example Shirts Jeans
Contribution margin per machine hour $ 180 $ 240
Machine hours devoted to product x 500 x 1,500
Total contribution margin at full capacity $90,000 $360,000
43
Copyright © 2013 Pearson Education, Inc. Publishing as Prentice Hall.
43
Now turn to E8-22A
44
Copyright © 2013 Pearson Education, Inc. Publishing as Prentice Hall.
44
E8-22A
What product mix will maximize operating income?
Get Fit
Product Mix Analysis
Deluxe Regular
Sale price per unit
Variable costs per unit
Contribution margin per unit
Units produced with equivalent
number of machine hours
Contribution margin for equivalent
number of machine hours
45
Copyright © 2013 Pearson Education, Inc. Publishing as Prentice Hall.
45
E8-22A
What product mix will maximize operating income?
Get Fit
Product Mix Analysis
Deluxe Regular
Sale price per unit $1,010 $560
Variable costs per unit 781a 427b
Contribution margin per unit 229 133
Units produced with equivalent
number of machine hours × 1 × 3
Contribution margin for equivalent
number of machine hours $ 229 $399
a ($310 + $ 88 + $264 + $119)
b ($90 + $184 + $ 88 + $ 65)
Get Fit should produce only the Regular model.
46
Copyright © 2013 Pearson Education, Inc. Publishing as Prentice Hall.
46
Objective 6
Analyze outsourcing (make-or-buy) decisions
47
Copyright © 2013 Pearson Education, Inc. Publishing as Prentice Hall.
47
Copyright © 2009 Pearson Education, Inc. Publishing as Prentice Hall.
Outsourcing (Make or Buy) Considerations
To buy a product or service or produce it in-house
The heart of the decisions : how best to use available resources
How do our variable costs compare to the outsourcing cost?
Are any fixed costs avoidable if we outsource?
What could we do with the freed capacity?
48
Copyright © 2013 Pearson Education, Inc. Publishing as Prentice Hall.
48
Outsourcing
49
Copyright © 2013 Pearson Education, Inc. Publishing as Prentice Hall.
49
DECISION RULE:
Should the company outsource?
If the incremental costs of making exceed the incremental costs of outsourcing:
Outsource
If the incremental costs of making are less than the incremental costs of outsourcing:
Do not outsource
Now turn to E8-25A
50
Copyright © 2013 Pearson Education, Inc. Publishing as Prentice Hall.
50
E8-25A
Given the same cost structure, should OptiSystems make or buy the switch?
OptiSystems
Incremental Analysis for Outsourcing Decision
Make Unit Buy Unit Cost to Make Minus Cost to Buy
Variable cost per unit:
Direct materials
Direct labor
Variable overhead
Purchase price from outsider
Variable cost per unit
51
Copyright © 2013 Pearson Education, Inc. Publishing as Prentice Hall.
51
E8-25A
Given the same cost structure, should OptiSystems make or buy the switch?
OptiSystems
Incremental Analysis for Outsourcing Decision
Make Unit Buy Unit Cost to Make Minus Cost to Buy
Variable cost per unit:
Direct materials $ 10.00a $ — $ 10.00
Direct labor 2.50b — 2.50
Variable overhead 3.00c — 3.00
Purchase price from outsider — 17.00 (17.00)
Variable cost per unit $15.50 $17.00 $ (1.50)
a $720,000 / 72,000 = $10.00/unit
b $180,000 / 72,000 = $2.50/unit
c $216,000 / 72,000 = $3.00/unit
52
Copyright © 2013 Pearson Education, Inc. Publishing as Prentice Hall.
52
E8-25A (cont.)
Now, assume that OptiSystems can avoid $100,000 of fixed costs a year by outsourcing production. In addition, because sales are increasing, OptiSystems needs 77,000 switches a year rather than 72,000. What should OptiSystems do now?
Make switches Buy switches
Variable cost per unit (from part 1)
× Units needed
Total variable costs
Fixed costs
Total relevant costs
53
Copyright © 2013 Pearson Education, Inc. Publishing as Prentice Hall.
53
E8-25A (cont.)
Now, assume that OptiSystems can avoid $100,000 of fixed costs a year by outsourcing production. In addition, because sales are increasing, OptiSystems needs 77,000 switches a year rather than 72,000. What should OptiSystems do now?
Make switches Buy switches
Variable cost per unit (from part 1) $ 15.50 $ 17.00
× Units needed 77,000 77,000
Total variable costs $ 1,193,500 1,309,000
Fixed costs 468,000 368,000*
Total relevant costs $1,661,500 $1,677,000
*($468,000 − $100,000 avoidable)
54
Copyright © 2013 Pearson Education, Inc. Publishing as Prentice Hall.
54
E8-25A (cont.)
Given the last scenario, what is the most OptiSystems would be willing to pay to outsource the switches?
Cost if making switches = Cost of outsourcing switches
* Where x = outsourcing cost per switch
55
($15.50 × 77,000) + $468,000 = (x)* (77,000) + $368,000
Variable costs + fixed costs = Variable costs + fixed costs
$1,193,500 + $468,000 = 77,000x + $368,000
$1,293,500 = 77,000x
$16.80(rounded) = x
Copyright © 2013 Pearson Education, Inc. Publishing as Prentice Hall.
55
Objective 7
Make sell as-is or process further decisions
56
Copyright © 2013 Pearson Education, Inc. Publishing as Prentice Hall.
56
Copyright © 2009 Pearson Education, Inc. Publishing as Prentice Hall.
Sell As-Is or Process Further Considerations
How much revenue is generated if we sell the product as is?
How much revenue is generated if we sell the product after processing it further?
How much will it cost to process the product further?
57
Copyright © 2013 Pearson Education, Inc. Publishing as Prentice Hall.
57
Analysis for Sell As Is or Process Further Decision – Exhibit 8-25
Sell As-Is Process Further Additional Revenue/(Costs) from Processing Further
Expected revenue from selling 50,000 quarts of regular olive oil at $5.00 per quart $250,000
Expected revenue from selling 50,000 quarts of gourmet dipping oil at $7.00 per quart $350,000 $100,000
Additional costs of $0.75 per quart to convert 50,000 quarts of plain olive oil into gourmet dipping oil (37,500) (37,500)
Total net benefit $250,000 $312,500 $62,500
58
Copyright © 2013 Pearson Education, Inc. Publishing as Prentice Hall.
58
Sell As-Is or Process Further
59
Copyright © 2013 Pearson Education, Inc. Publishing as Prentice Hall.
59
DECISION RULE:
Sell as-is or process further?
If extra revenue (from processing further) exceeds extra cost of processing further:
Process further
If extra revenue (from processing further) is less than extra cost of processing further:
Sell as is
Now turn to E8-28A
60
Copyright © 2013 Pearson Education, Inc. Publishing as Prentice Hall.
60
E8-28A
Sell as is (gallons) Process further
Sales revenue per unit $ 6.00 $ 0.50
Additional process costs per unit - packaging (0.10) (0.05)
Additional process costs per unit - fruit (0.00) (0.15)
Net benefit per unit $ 5.90 $ 0.30
Number of units produced per batch × 600 × 12,800
Net benefit per batch $3,540 $ 3,840
61
Copyright © 2013 Pearson Education, Inc. Publishing as Prentice Hall.
61
End of Chapter 8
62
Copyright © 2013 Pearson Education, Inc. Publishing as Prentice Hall.
Applied Sciences
Architecture and Design
Biology
Business & Finance
Chemistry
Computer Science
Geography
Geology
Education
Engineering
English
Environmental science
Spanish
Government
History
Human Resource Management
Information Systems
Law
Literature
Mathematics
Nursing
Physics
Political Science
Psychology
Reading
Science
Social Science
Home
Blog
Archive
Contact
google+twitterfacebook
Copyright © 2019 HomeworkMarket.com