Loading...

Messages

Proposals

Stuck in your homework and missing deadline? Get urgent help in $10/Page with 24 hours deadline

Get Urgent Writing Help In Your Essays, Assignments, Homeworks, Dissertation, Thesis Or Coursework & Achieve A+ Grades.

Privacy Guaranteed - 100% Plagiarism Free Writing - Free Turnitin Report - Professional And Experienced Writers - 24/7 Online Support

Dalton inc. produces and sells three products. unit data concerning each product is shown below.

16/12/2020 Client: saad24vbs Deadline: 7 Days

Exercise 5-6


Crane Corporation manufactures a single product. Monthly production costs incurred in the manufacturing process are shown below for the production of 3,500 units. The utilities and maintenance costs are mixed costs. The fixed portions of these costs are $388 and $259, respectively.


Production in Units


3,500


Production Costs


Direct materials


$9,697


Direct labor


21,585


Utilities


2,488


Property taxes


1,293


Indirect labor


5,818


Supervisory salaries


2,457


Maintenance


959


Depreciation


3,103








Identify the above costs as variable, fixed, or mixed.


Costs


Direct materials


https://edugen.wileyplus.com/edugen/art2/common/pixel.gif


Direct labor


https://edugen.wileyplus.com/edugen/art2/common/pixel.gif


Utilities


https://edugen.wileyplus.com/edugen/art2/common/pixel.gif


Property taxes


https://edugen.wileyplus.com/edugen/art2/common/pixel.gif


Indirect labor


https://edugen.wileyplus.com/edugen/art2/common/pixel.gif


Supervisory salaries


https://edugen.wileyplus.com/edugen/art2/common/pixel.gif


Maintenance


https://edugen.wileyplus.com/edugen/art2/common/pixel.gif


Depreciation


https://edugen.wileyplus.com/edugen/art2/common/pixel.gif


LINK TO TEXT








Calculate variable costs per unit, variable cost per unit for utilities and variable cost per unit for maintenance. Exclude mixed costs in the calculation for variable cost per unit. (Round answers to 2 decimal places e.g. 2.25.)


Variable cost per unit (Exclude variable cost for utilities and maintenance)


$


https://edugen.wileyplus.com/edugen/art2/common/pixel.gif


Variable cost per unit for utilities


$


https://edugen.wileyplus.com/edugen/art2/common/pixel.gif


Variable cost per unit for maintenance


$


https://edugen.wileyplus.com/edugen/art2/common/pixel.gif


LINK TO TEXT








Calculate the expected costs when production is 6,465 units.


Cost to produce 6,465 units


$


https://edugen.wileyplus.com/edugen/art2/common/pixel.gif


Exercise 5-13 (Video)


Ivanhoe Company has the following information available for September 2020.


Unit selling price of video game consoles


$540


Unit variable costs


$378


Total fixed costs


$68,040


Units sold


600








Compute the unit contribution margin.


Unit contribution margin


https://edugen.wileyplus.com/edugen/art2/common/pixel.gif


LINK TO TEXT


LINK TO TEXT










Prepare a CVP income statement that shows both total and per unit amounts.


IVANHOE COMPANY CVP Income Statement For the Month Ended September 30, 2020


Total


Per Unit


https://edugen.wileyplus.com/edugen/art2/common/pixel.gif


$


https://edugen.wileyplus.com/edugen/art2/common/pixel.gif


$


https://edugen.wileyplus.com/edugen/art2/common/pixel.gif


https://edugen.wileyplus.com/edugen/art2/common/pixel.gif


https://edugen.wileyplus.com/edugen/art2/common/pixel.gif


https://edugen.wileyplus.com/edugen/art2/common/pixel.gif


https://edugen.wileyplus.com/edugen/art2/common/pixel.gif


https://edugen.wileyplus.com/edugen/art2/common/pixel.gif


$


https://edugen.wileyplus.com/edugen/art2/common/pixel.gif


https://edugen.wileyplus.com/edugen/art2/common/pixel.gif


https://edugen.wileyplus.com/edugen/art2/common/pixel.gif


https://edugen.wileyplus.com/edugen/art2/common/pixel.gif


$


https://edugen.wileyplus.com/edugen/art2/common/pixel.gif


LINK TO TEXT


LINK TO TEXT










Compute Ivanhoe’ break-even point in units.


Break-even point in units


https://edugen.wileyplus.com/edugen/art2/common/pixel.gif


 units


LINK TO TEXT


LINK TO TEXT










Prepare a CVP income statement for the break-even point that shows both total and per unit amounts.


IVANHOE COMPANY CVP Income Statement For the Month Ended September 30, 2020


Total


Per Unit


https://edugen.wileyplus.com/edugen/art2/common/pixel.gif


$


https://edugen.wileyplus.com/edugen/art2/common/pixel.gif


$


https://edugen.wileyplus.com/edugen/art2/common/pixel.gif


https://edugen.wileyplus.com/edugen/art2/common/pixel.gif


https://edugen.wileyplus.com/edugen/art2/common/pixel.gif


https://edugen.wileyplus.com/edugen/art2/common/pixel.gif


https://edugen.wileyplus.com/edugen/art2/common/pixel.gif


https://edugen.wileyplus.com/edugen/art2/common/pixel.gif


$


https://edugen.wileyplus.com/edugen/art2/common/pixel.gif


https://edugen.wileyplus.com/edugen/art2/common/pixel.gif


https://edugen.wileyplus.com/edugen/art2/common/pixel.gif


https://edugen.wileyplus.com/edugen/art2/common/pixel.gif


$


https://edugen.wileyplus.com/edugen/art2/common/pixel.gif


Problem 5-2A a-b,d (Video)


Cullumber Diesel owns the Fredonia Barber Shop. He employs 7 barbers and pays each a base rate of $1,200 per month. One of the barbers serves as the manager and receives an extra $560 per month. In addition to the base rate, each barber also receives a commission of $6.10 per haircut. Other costs are as follows.


Advertising


$270


 per month


Rent


$970


 per month


Barber supplies


$0.40


 per haircut


Utilities


$175


 per month plus $0.10 per haircut


Magazines


$20


 per month


Cullumber currently charges $12 per haircut.








Determine the variable costs per haircut and the total monthly fixed costs. (Round variable costs to 2 decimal places, e.g. 2.25.)


Total variable cost per haircut


$


https://edugen.wileyplus.com/edugen/art2/common/pixel.gif


Total fixed


$


https://edugen.wileyplus.com/edugen/art2/common/pixel.gif


LINK TO TEXT


LINK TO TEXT


LINK TO TEXT


LINK TO TEXT










Compute the break-even point in units and dollars.


Break-even point


https://edugen.wileyplus.com/edugen/art2/common/pixel.gif


 haircuts


Break even sales


$


https://edugen.wileyplus.com/edugen/art2/common/pixel.gif


LINK TO TEXT


LINK TO TEXT


LINK TO TEXT


LINK TO TEXT










Determine net income, assuming 2,000 haircuts are given in a month.


Net income / (Loss)


$


https://edugen.wileyplus.com/edugen/art2/common/pixel.gif


LINK TO TEXT


LINK TO TEXT


LINK TO TEXT


LINK TO TEXT










Exercise 6-2 (Video)


In the month of June, Jose Hebert’s Beauty Salon gave 4,125 haircuts, shampoos, and permanents at an average price of $25. During the month, fixed costs were $16,500 and variable costs were 75% of sales.








Determine the contribution margin in dollars, per unit and as a ratio. (Round contribution margin and contribution margin per unit to 2 decimal places, e.g. 5.75.)


Contribution margin


$


https://edugen.wileyplus.com/edugen/art2/common/pixel.gif


Contribution margin per unit


$


https://edugen.wileyplus.com/edugen/art2/common/pixel.gif


Contribution margin ratio


https://edugen.wileyplus.com/edugen/art2/common/pixel.gif


 %


LINK TO TEXT










Using the contribution margin technique, compute the break-even point in dollars and in units.


Break-even point


$


https://edugen.wileyplus.com/edugen/art2/common/pixel.gif


Break-even point


https://edugen.wileyplus.com/edugen/art2/common/pixel.gif


 units


LINK TO TEXT










Compute the margin of safety in dollars and as a ratio.


Margin of safety


$


https://edugen.wileyplus.com/edugen/art2/common/pixel.gif


Margin of safety ratio


https://edugen.wileyplus.com/edugen/art2/common/pixel.gif


 %


LINK TO TEXT


Exercise 6-7 (Video)


PDQ Repairs has 200 auto-maintenance service outlets nationwide. It performs primarily two lines of service: oil changes and brake repair. Oil change–related services represent 70% of its sales and provide a contribution margin ratio of 20%. Brake repair represents 30% of its sales and provides a 40% contribution margin ratio. The company’s fixed costs are $15,800,200 (that is, $79,001 per service outlet).








Calculate the dollar amount of each type of service that the company must provide in order to break even. (Use Weighted-Average Contribution Margin Ratio rounded to 2 decimal places e.g. 0.25 and round final answers to 0 decimal places, e.g. 2,510.)


Oil changes


$


https://edugen.wileyplus.com/edugen/art2/common/pixel.gif


Brake repair


$


https://edugen.wileyplus.com/edugen/art2/common/pixel.gif


LINK TO TEXT










The company has a desired net income of $55,003 per service outlet. What is the dollar amount of each type of service that must be performed by each service outlet to meet its target net income per outlet? (Use Weighted-Average Contribution Margin Ratio rounded to 2 decimal places e.g. 0.25 and round final answers to 0 decimal places, e.g. 2,510.)


Oil changes


$


https://edugen.wileyplus.com/edugen/art2/common/pixel.gif


Brake repair


$


https://edugen.wileyplus.com/edugen/art2/common/pixel.gif


Exercise 6-12 (Video)


Dalton Inc. produces and sells three products. Unit data concerning each product is shown below.


Product


D


E


F


Selling price


$201.80


$304.30


$252.40


Direct labor costs


33.80


100.10


40.30


Other variable costs


103.00


81.00


147.00


The company has 1,900 hours of labor available to build inventory in anticipation of the company’s peak season. Management is trying to decide which product should be produced. The direct labor hourly rate is $13.








Determine the number of direct labor hours per unit. (Round answers to 2 decimal places, e.g. 52.75.)


Direct labor


Product D


https://edugen.wileyplus.com/edugen/art2/common/pixel.gif


 hours per unit


Product E


https://edugen.wileyplus.com/edugen/art2/common/pixel.gif


 hours per unit


Product F


https://edugen.wileyplus.com/edugen/art2/common/pixel.gif


 hours per unit


LINK TO TEXT










Determine the contribution margin per direct labor hour. (Round intermediate calculation and final answers to 2 decimal places, e.g. 52.75.)


Product D


Product E


Product F


Contribution margin per direct labor hour


$


https://edugen.wileyplus.com/edugen/art2/common/pixel.gif


$


https://edugen.wileyplus.com/edugen/art2/common/pixel.gif


$


https://edugen.wileyplus.com/edugen/art2/common/pixel.gif


LINK TO TEXT










Determine which product should be produced.


https://edugen.wileyplus.com/edugen/art2/common/pixel.gif


Determine the total contribution margin for that product.


Total contribution margin


$


https://edugen.wileyplus.com/edugen/art2/common/pixel.gif


LINK TO TEXT


Problem 6-4A (Video)


Tanek Industries manufactures and sells three different models of wet-dry shop vacuum cleaners. Although the shop vacs vary in terms of quality and features, all are good sellers. Tanek is currently operating at full capacity with limited machine time. Sales and production information relevant to each model follows.


Product


Economy


Standard


Deluxe


Selling price


$39


$65


$129


Variable costs and expenses


$21


$26


$59


Machine hours required


0.5


0.8


1.6








Calculate contribution margin per unit.


Product


Economy


Standard


Deluxe


Contribution margin per unit


$


https://edugen.wileyplus.com/edugen/art2/common/pixel.gif


$


https://edugen.wileyplus.com/edugen/art2/common/pixel.gif


$


https://edugen.wileyplus.com/edugen/art2/common/pixel.gif


LINK TO TEXT










Ignoring the machine time constraint, which single product should Tanek Industries produce?


https://edugen.wileyplus.com/edugen/art2/common/pixel.gif


LINK TO TEXT










What is the contribution margin per unit of limited resource for each product? (Round answers to 2 decimal places, e.g. 10.50.)


Economy


Standard


Deluxe


Contribution margin per limited resource


$


https://edugen.wileyplus.com/edugen/art2/common/pixel.gif


$


https://edugen.wileyplus.com/edugen/art2/common/pixel.gif


$


https://edugen.wileyplus.com/edugen/art2/common/pixel.gif


LINK TO TEXT










If additional machine time could be obtained, how should the additional time be used? The additional time should be u

Homework is Completed By:

Writer Writer Name Amount Client Comments & Rating
Instant Homework Helper

ONLINE

Instant Homework Helper

$36

She helped me in last minute in a very reasonable price. She is a lifesaver, I got A+ grade in my homework, I will surely hire her again for my next assignments, Thumbs Up!

Order & Get This Solution Within 3 Hours in $25/Page

Custom Original Solution And Get A+ Grades

  • 100% Plagiarism Free
  • Proper APA/MLA/Harvard Referencing
  • Delivery in 3 Hours After Placing Order
  • Free Turnitin Report
  • Unlimited Revisions
  • Privacy Guaranteed

Order & Get This Solution Within 6 Hours in $20/Page

Custom Original Solution And Get A+ Grades

  • 100% Plagiarism Free
  • Proper APA/MLA/Harvard Referencing
  • Delivery in 6 Hours After Placing Order
  • Free Turnitin Report
  • Unlimited Revisions
  • Privacy Guaranteed

Order & Get This Solution Within 12 Hours in $15/Page

Custom Original Solution And Get A+ Grades

  • 100% Plagiarism Free
  • Proper APA/MLA/Harvard Referencing
  • Delivery in 12 Hours After Placing Order
  • Free Turnitin Report
  • Unlimited Revisions
  • Privacy Guaranteed

6 writers have sent their proposals to do this homework:

University Coursework Help
Homework Guru
Top Essay Tutor
Helping Hand
Writer Writer Name Offer Chat
University Coursework Help

ONLINE

University Coursework Help

Hi dear, I am ready to do your homework in a reasonable price.

$102 Chat With Writer
Homework Guru

ONLINE

Homework Guru

Hi dear, I am ready to do your homework in a reasonable price and in a timely manner.

$102 Chat With Writer
Top Essay Tutor

ONLINE

Top Essay Tutor

I have more than 12 years of experience in managing online classes, exams, and quizzes on different websites like; Connect, McGraw-Hill, and Blackboard. I always provide a guarantee to my clients for their grades.

$105 Chat With Writer
Helping Hand

ONLINE

Helping Hand

I am an Academic writer with 10 years of experience. As an Academic writer, my aim is to generate unique content without Plagiarism as per the client’s requirements.

$100 Chat With Writer

Let our expert academic writers to help you in achieving a+ grades in your homework, assignment, quiz or exam.

Similar Homework Questions

Did the aztecs invent chocolate - Cie igcse biology notes - Reply paid 2924 brisbane qld 4001 - Project Planning, Scheduling, and Controlling using POM for Widows - Complex motor stereotypy autism - Psychology and Your Life - Cuesta library research workbook answers - The sum of ten and the quotient of a number xxx and 666. - How to calculate pcib in project management - Shadow health dce answer key - Exploring density worksheet answers - Wilhelm schickard calculating clock - Lab: CSI Wildlife, Case 1 - Business driven technology 5th edition mcgraw hill - How to determine which antacid is more effective - Water by the spoonful full text - Heatmiser touch rf manual - Cell structure and function experiment - 28 cooraminta street brunswick - A builder has located a piece of property - Significant event in your life essay - Electrochemistry class 12 ppt download - Teachers tv desert island - C.wright mills claimed that the sociological imagination transformed - Recover deleted photos picasa web album - Drosophila lab report example - Sample thesis statement informative speech - An automobile manufacturer is conducting a product recall - Where did martha stewart work before entrepreneur - Charles darwin university semester dates - Identify the cost categories in a traditional format income statement - Micro9 - You can insert ____ different kinds of pictures into powerpoint - Police Liability - If one of the 255 subjects is randomly selected - 110 divided by 3 - Importance of nonverbal communication in hospitality industry - We still live here full movie - Reflective logs - Accounting Discussion Topic - The garden place case study solution - A best cost provider strategy - BU204 Assignment 6 - AP Macroeconomics - Management accounting slides - Concert attendance report - Concept process assignment - Unit 4 Web Assignment - Properties of quadrilaterals answer key - In step 1 of the process costing procedure, the "total units to account for" is the sum of - Lead learning strategy implementation - Three-phase power measurement lab report - Internet ingress egress traffic policy definition - Looking at movies 6th edition by barsam and monahan - In las dos caras del patroncito, where is the farmworker from? - Jennie francis hypnotherapy reviews - House of quality example for food - Convert powerpoint slide to jpeg - Advantages of deficit financing - Features of folktales in literature - MODULE 6 WEEK 11 Discussion: Developing a Culture of Evidence-Based Practice and Assignment: Evidence-Based Capstone Project, Part 6: Disseminating Results - Htm 08 03 bedhead services - MBA 599 - DISCUSSION #4 - Theory - Business ethics: Journal Article Analysis4 - CPT - What is the value of creative arts in primary education - How to configure eigrp in packet tracer - Why is historiography important - Affordable care act essay outline - LAW 4 - How to draw ac equivalent circuit - Response - Michael faraday bbc bitesize - Poem - Whale rider rotten tomatoes - Terrorist - Wollondilly anglican college uniform - Introduction to ethical theories a procedural approach pdf - University of indiana plagiarism quiz - Str 581 week 6 strategic plan and presentation - Ekg practice strips skillstat - Vodafone erp implementation failure - Longitude and latitude of mount pinatubo - Quién te llevó los entremeses mis amigas - Dq - Pediatric Bipolar Depression - Ready seafood and catch a piece of maine - For all work solver - Chalk and vinegar reaction - Linear approximation tangent plane - Damage stability booklet pdf - Employee services include all of the following except - Michael moss the extraordinary - The darkest hour by caroline tung richmond chapter summaries - In some countries, camphor may be placed in a pouch and pinned to clothing to treat: - 27 pindari ave mosman - SOAP NOTE - Movies about conformity and the individual - Team vs individual work