Loading...

Messages

Proposals

Stuck in your homework and missing deadline? Get urgent help in $10/Page with 24 hours deadline

Get Urgent Writing Help In Your Essays, Assignments, Homeworks, Dissertation, Thesis Or Coursework & Achieve A+ Grades.

Privacy Guaranteed - 100% Plagiarism Free Writing - Free Turnitin Report - Professional And Experienced Writers - 24/7 Online Support

During may joliet fabrics corporation manufactured

16/10/2021 Client: muhammad11 Deadline: 2 Day

MA EXAM

1.

value: 14.28 points

Cayuga Hardwoods produces handcrafted jewelry boxes. A standard-size box requires 13 board feet of hardwood in the finished product. In addition, 7 board feet of scrap lumber are normally left from the production of one box. Hardwood costs $5 per board foot, plus $2.50 in transportation charges per board foot.

Required:

Compute the standard direct-material cost of a jewelry box. (Omit the "$" sign in your response.)

Standard direct-material cost

$

2.

value: 14.28 points

During June, Danby Company’s material purchases amounted to 6,700 pounds at a price of $8.0 per pound. Actual costs incurred in the production of 2,300 units were as follows:

Direct labor:

$134,420

($18.8 per hour)

Direct material:

$39,200

($8.0 per pound)

The standards for one unit of Danby Company’s product are as follows:

Direct labor:

Direct material:

Quantity, 3 hours per unit

Quantity, 2 pounds per unit

Rate, $18.7 per hour

Price, $7.7 per pound

Required:

Compute the direct-material price and quantity variances and the direct-labor rate and efficiency variances. Indicate whether each variance is favorable or unfavorable. (Input all amounts as positive values. Select "None" for no effect (i.e., zero variance). Omit the "$" sign in your response.)

Direct-material price variance

$

Direct-material quantity variance

$

Direct-labor rate variance

$

Direct-labor efficiency variance

$

3.

value: 14.28 points

New Jersey Valve Company manufactured 8,000 units during January of a control valve used by milk processors in its Camden plant. Records indicated the following:

Direct labor

40,800

hr. at $14.50 per hr.

Direct material purchased

24,000

lb. at $2.30 per lb.

Direct material used

23,100

lb.

The control valve has the following standard prime costs:

Direct material:

3

lb. at $2.20 per lb.

$

6.60

Direct labor:

5

hr. at $15.00 per hr.

75.00

Standard prime cost per unit

$

81.60

Required:

1.

Prepare a schedule of standard production costs for January, based on actual production of 8,000 units. (Omit the "$" sign in your response.)

NEW JERSEY VALVE COMPANY CAMDEN PLANT SCHEDULE OF STANDARD PRODUCTION COSTS BASED ON 8,000 UNITS FOR THE MONTH OF JANUARY

Direct material

$

Direct labor

Total standard production costs

$

2.

For the month of January, compute the following variances, indicating whether each is favorable or unfavorable. (Select "None" for no effect (i.e., zero variance). Input all amounts as positive values. Omit the "$" sign in your response.)

Direct-material price variance

$

Direct-material quantity variance

$

Direct-labor rate variance

$

Direct-labor efficiency variance

$

4.

value: 14.28 points

During May, Joliet Fabrics Corporation manufactured 520 units of a special multilayer fabric with the trade name Stylex. The following information from the Stylex production department also pertains to May.

Direct material purchased: 18,200 yards at $1.40 per yard

$

25,480

Direct material used: 9,700 yards at $1.40 per yard

13,580

Direct labor: 2,300 hours at $9.17 per hour

21,091

The standard prime costs for one unit of Stylex are as follows:

Direct material: 20 yards at $1.37 per yard

$

27.40

Direct labor: 3 hours at $7 per hour

21.00

Total standard prime cost per unit of output

$

48.40

Required:

Compute the following variances for the month of May, indicating whether each variance is favorable or unfavorable. (Select "None" for no effect (i.e., zero variance). Input all amounts as positive values. Omit the "$" sign in your response.)

Direct-material price variance

$

Direct-material quantity variance

$

Direct-labor rate variance

$

Direct-labor efficiency variance

$

5.

value: 14.28 points

Saskatewan Can Company manufactures recyclable soft-drink cans. A unit of production is a case of 12 dozen cans. The following standards have been set by the production-engineering staff and the controller.

Direct labor:

Direct material:

Quantity, .25 hour

Quantity, 4 kilograms

Rate, $16 per hour

Price, $.80 per kilogram

Actual material purchases amounted to 240,000 kilograms at $.81 per kilogram. Actual costs incurred in the production of 50,000 units were as follows:

Direct labor:

$211,900 for 13,000 hours

Direct material:

$170,100 for 210,000 kilograms

Required:

1.

Use the variance formulas to compute the direct-material price and quantity variances and the directlabor rate and efficiency variances. Indicate whether each variance is favorable or unfavorable.(Input all amounts as positive values. Select "None" for no effect (i.e., zero variance). Omit the "$" sign in your response.)

Direct-material price variance

$

Direct-material quantity variance

$

Direct-labor rate variance

$

Direct-labor efficiency variance

$

6.

value: 14.28 points

Saskatewan Can Company manufactures recyclable soft-drink cans. A unit of production is a case of 12 dozen cans. The following standards have been set by the production-engineering staff and the controller.

Direct labor:

Direct material:

Quantity, .25 hour

Quantity, 4 kilograms

Rate, $16 per hour

Price, $.80 per kilogram

Actual material purchases amounted to 240,000 kilograms at $.81 per kilogram. Actual costs incurred in the production of 50,000 units were as follows:

Direct labor:

$211,900 for 13,000 hours

Direct material:

$170,100 for 210,000 kilograms

Required:

Determine the direct-material and direct-labor variances. Indicate whether each variance is favorable or unfavorable. (Input all amounts as positive values. Select "None" for no effect (i.e., zero variance). Round "per kilogram" and "per hour" to 2 decimal places. Omit the "$" sign in your response.)

$

$

$

$

$

$

$

$

$

$

$

$

$

$

$

$

$

$

$

7.

value: 14.32 points

During June, Danby Company's material purchases amounted to 6,000 pounds at a price of $7.30 per pound. Actual costs incurred in the production of 2,000 units were as follows:

Direct labor:

$116,745

($18.10 per hour)

Direct material:

$30,660

($7.30 per pound)

The standards for one unit of Danby Company's product are as follows:

Direct labor:

Direct material:

Quantity, 3 hours per unit

Quantity, 2 pounds per unit

Rate, $18 per hour

Price, $7 per pound

Required:

Fill in the amounts in the below tables. Indicate whether each variance is favorable or unfavorable. (Input all amounts as positive values. Select "None" for no effect (i.e., zero variance). Round "per pound" and "per hour" to 2 decimal places.Omit the "$" sign in your response.)

$

$

$

$

$

$

$

$

$

$

$

$

$

$

$

$

$

$

$

-2-2

(Click to select)

(Click to select)

(Click to select)

-2-2

http://ezto.mhedu

http://ezto.mhedu

(Click to select)

(Click to select)

(Click to select)

(Click to select)

(Click to select)

(Click to select)

(Click to select)

(Click to select)

(Click to select)

-2-2

http://ezto.mhedu

(Click to select)

(Click to select)

(Click to select)

(Click to select)

-2-2

http://ezto.mhedu

-2-2

(Click to select)

(Click to select)

(Click to select)

(Click to select)

-2-2

http://ezto.mhedu

(Click to select)

http://ezto.mhedu

(Click to select)

(Click to select)

Homework is Completed By:

Writer Writer Name Amount Client Comments & Rating
Instant Homework Helper

ONLINE

Instant Homework Helper

$36

She helped me in last minute in a very reasonable price. She is a lifesaver, I got A+ grade in my homework, I will surely hire her again for my next assignments, Thumbs Up!

Order & Get This Solution Within 3 Hours in $25/Page

Custom Original Solution And Get A+ Grades

  • 100% Plagiarism Free
  • Proper APA/MLA/Harvard Referencing
  • Delivery in 3 Hours After Placing Order
  • Free Turnitin Report
  • Unlimited Revisions
  • Privacy Guaranteed

Order & Get This Solution Within 6 Hours in $20/Page

Custom Original Solution And Get A+ Grades

  • 100% Plagiarism Free
  • Proper APA/MLA/Harvard Referencing
  • Delivery in 6 Hours After Placing Order
  • Free Turnitin Report
  • Unlimited Revisions
  • Privacy Guaranteed

Order & Get This Solution Within 12 Hours in $15/Page

Custom Original Solution And Get A+ Grades

  • 100% Plagiarism Free
  • Proper APA/MLA/Harvard Referencing
  • Delivery in 12 Hours After Placing Order
  • Free Turnitin Report
  • Unlimited Revisions
  • Privacy Guaranteed

6 writers have sent their proposals to do this homework:

Premium Solutions
Professional Coursework Help
Top Grade Tutor
Financial Analyst
Engineering Exam Guru
Finance Homework Help
Writer Writer Name Offer Chat
Premium Solutions

ONLINE

Premium Solutions

I am a PhD writer with 10 years of experience. I will be delivering high-quality, plagiarism-free work to you in the minimum amount of time. Waiting for your message.

$33 Chat With Writer
Professional Coursework Help

ONLINE

Professional Coursework Help

I can assist you in plagiarism free writing as I have already done several related projects of writing. I have a master qualification with 5 years’ experience in; Essay Writing, Case Study Writing, Report Writing.

$49 Chat With Writer
Top Grade Tutor

ONLINE

Top Grade Tutor

I have worked on wide variety of research papers including; Analytical research paper, Argumentative research paper, Interpretative research, experimental research etc.

$41 Chat With Writer
Financial Analyst

ONLINE

Financial Analyst

This project is my strength and I can fulfill your requirements properly within your given deadline. I always give plagiarism-free work to my clients at very competitive prices.

$28 Chat With Writer
Engineering Exam Guru

ONLINE

Engineering Exam Guru

I have read your project description carefully and you will get plagiarism free writing according to your requirements. Thank You

$42 Chat With Writer
Finance Homework Help

ONLINE

Finance Homework Help

After reading your project details, I feel myself as the best option for you to fulfill this project with 100 percent perfection.

$41 Chat With Writer

Let our expert academic writers to help you in achieving a+ grades in your homework, assignment, quiz or exam.

Similar Homework Questions

Apa 6th referencing uq - Oh me oh life poem meaning - Reflection Paper - Western arms shotgun serial numbers - Operations management chapter 9 - How do you spell leprechaun - Pride poem by dahlia ravikovitch - Applied chemistry course outline - Ray bradbury the last night of the world analysis - Qut academic calendar 2021 - 83 matson crescent miranda - Timber span tables australia - business analytics - A pair of silk stockings study questions and answers - Glycosuria medical terminology - Stem cells bbc bitesize - Embry riddle capstone project proposal examples - The texas indians who attacked austin's colony - Differentiated instruction in kindergarten - Bpmn wait for event - Cultural identifiers - Bbva compass marketing resource allocation case study analysis - 4 questions: briefly respond to each of these questions in three or four sentences. - Discussion post - Antibiotic resistance can we ever win case study answer key - HBO Max Blocked Outside US - Inheritance of sex linked traits worksheet answers - Bakers delight union road - Matt cutts ted talk - 4 discussions due in 24 hours - Columbus custom carpentry a compensation case study - Discuss in detail the stakeholder approach. - F 16 roll rate - Richie kavanagh everybody wants my fanny - Sights and sounds of nature essay - Local Gov Budget Paper - How to calculate age in python - Sexuality now embracing diversity 5th edition - Epson universal projector ceiling mount manual - My papa's waltz mla citation - Coventry university netball team - Yelp data set sql lookup - Blind date by lydia davis analysis - Need by tomorrow 5pm central time - Loss minimization in insurance - Desiree's baby reading thinking guide answers - Proheart sr 12 leaflet - Cyber Security planning&mgmt Final project - Theralux heat pump review - Financial statement - Clinical Field Experience B: Student Needs and Instructional Planning - Mcquaig word survey login - Allowance method and direct write off - Mecklenburg county health department - Astm guide to care symbols - Hey whipple squeeze this chapter 1 summary - Organizational Culture - Assessing Client Family Progress - Baker mfg inc wishes to compare - Department of fair trading rental agreement - Blood spatter lab answers - Fuzzy wuzzy bear poem - Helix corporation uses the weighted average method - Advantages and disadvantages of deficit spending - The secrets to successful strategy execution summary - Blue gold world water wars answers - 22.3 varying your sentences answers - Tweak growing up on summary - Disaster Recovery Plan - Stressor - Human resource management curtin handbook - The goodinge group practice - Project work - Asking the right questions 9th edition pdf - Castor oil for tumors - Is talc softer than quartz - He was a boy just a boy monologue - Abc o and p - Timken bearing damage analysis poster - Access capstone project 1 - Discussion 1 - Performance Appraisal System Contributions - Translate mrna sequence into amino acid - Arnold split vs ppl - BUS 310 Week 6 Quiz - The ovf descriptor is not available. - Who is the greek god of birds - Breaking night quotes with page numbers - Where was bill henson born - The butterfly poem analysis - 10/1 - Master Governing Budget paper - The purpose of picketing is to ___ a labor dispute - Civil war vocabulary quizlet - Fouls in table tennis - Poem friend by hone tuwhare - Mlc super abn number - Trent university history faculty - What tom wolfe novel is named after a 1497 ritual - Ross white's machine shop uses - University of pennsylvania authentic happiness questionnaire