Loading...

Messages

Proposals

Stuck in your homework and missing deadline? Get urgent help in $10/Page with 24 hours deadline

Get Urgent Writing Help In Your Essays, Assignments, Homeworks, Dissertation, Thesis Or Coursework & Achieve A+ Grades.

Privacy Guaranteed - 100% Plagiarism Free Writing - Free Turnitin Report - Professional And Experienced Writers - 24/7 Online Support

Why necking occurs in tensile test

26/10/2021 Client: muhammad11 Deadline: 2 Day

Mechanical Properties Of Materials

MECHANICAL PROPERTIES OF MATERIALS

Review Questions
3.1 What is the dilemma between design and manufacturing in terms of mechanical properties?

Answer. To achieve design function and quality, the material must be strong; for ease of manufacturing, the material should not be strong, in general.

3.2 State Hooke's law.

Answer. Hooke's Law defines the stressstrain relationship for an elastic material: = E, where E = a constant of proportionality called the modulus of elasticity.

3.3 Define yield strength of a material.

Answer. The yield strength is the stress at which the material begins to plastically deform. It is usually measured as the 0.2% offset value, which is the point where the stressstrain curve for the material intersects a line that is parallel to the straight-line portion of the curve but offset from it by 0.2%.

3.4 Why cannot a direct conversion be made between the ductility measures of elongation and reduction in area using the assumption of constant volume?

Answer. Because of necking that occurs in the test specimen.

3.5 What is work hardening?

Answer. Work hardening, also called strain hardening, is the increase in strength that occurs in metals when they are strained.

3.6 How does the change in crosssectional area of a test specimen in a compression test differ from its counterpart in a tensile test specimen?

Answer. In a compression test, the specimen crosssectional area increases as the test progresses; while in a tensile test, the crosssectional area decreases.

3.7 What is the complicating factor that occurs in a compression test?

Answer. Barreling of the test specimen due to friction at the interfaces with the testing machine platens.

3.8 Why are different hardness tests and scales required?

Answer. Different hardness tests and scales are required because different materials possess widely differing hardnesses. A test whose measuring range is suited to very hard materials is not sensitive for testing very soft materials.

3.9 Define viscosity of a fluid.

Answer. Viscosity is the resistance to flow of a fluid material; the thicker the fluid, the greater the viscosity.

Multiple Choices
3.1 Which of the following are the three basic types of static stresses to which a material can be subjected (three correct answers): (a) compression, (b) hardness, (c) reduction in area, (d) shear, (e) tensile, (f) true stress, and (f) yield?

answer. (a), (d), and (e).

3.2 The plastic region of the stressstrain curve for a metal is characterized by a proportional relationship between stress and strain: (a) true or (b) false?

Answer. (b). It is the elastic region that is characterized by a proportional relationship between stress and strain. The plastic region is characterized by a power function the flow curve.

3.3 Which one of the following is the correct definition of ultimate tensile strength, as derived from the results of a tensile test on a metal specimen: (a) the stress encountered when the stressstrain curve transforms from elastic to plastic behavior, (b) the maximum load divided by the final area of the specimen, (c) the maximum load divided by the original area of the specimen, or (d) the stress observed when the specimen finally fails?

Answer. (c).

3.4 Which one of the following materials has the highest modulus of elasticity: (a) aluminum, (b) diamond, (c) steel, (d) titanium, or (e) tungsten?

Answer. (b).

3.5 The shear strength of a metal is usually (a) greater than or (b) less than its tensile strength?

Answer. (b).

3.6 Most hardness tests involve pressing a hard object into the surface of a test specimen and measuring the indentation (or its effect) that results: (a) true or (b) false?

Answer. (a).

3.7 Which one of the following materials has the highest hardness: (a) alumina ceramic, (b) gray cast iron, (c) hardened tool steel, (d) high carbon steel, or (e) polystyrene?

Answer. (a).

3.8 Viscosity can be defined as the ease with which a fluid flows: (a) true or (b) false?

Answer. (b). Viscosity is the resistance to flow.

Problems

Strength and Ductility in Tension

3.1 A tensile test uses a test specimen that has a gage length of 50 mm and an area = 200 mm2. During the test the specimen yields under a load of 98,000 N. The corresponding gage length = 50.23 mm. This is the 0.2 percent yield point. The maximum load of 168,000 N is reached at a gage length = 64.2 mm. Determine (a) yield strength, (b) modulus of elasticity, and (c) tensile strength. (d) If fracture occurs at a gage length of 67.3 mm, determine the percent elongation. (e) If the specimen necked to an area = 92 mm2, determine the percent reduction in area.

Solution:

(a) Y = 98,000/200 = 490 MPa.

(b) s = E e

Subtracting the 0.2% offset, e = (50.23 - 50.0)/50.0 - 0.002 = 0.0026

E = s/e = 490/0.0026 = 188.5 x 103 MPa.

(c) TS = 168,000/200 = 840 MPa.

(d) EL = (67.3 - 50)/50 = 17.3/50 = 0.346 = 34.6%

(e) AR = (200 - 92)/200 = 0.54 = 54%

3.2 During a tensile test in which the starting gage length = 125.0 mm and the crosssectional area = 62.5 mm2, the following force and gage length data are collected (1) 17,793 N at 125.23 mm, (2) 23,042 N at 131.25 mm, (3) 27,579 N at 140.05 mm, (4) 28, 913 N at 147.01 mm, (5) 27,578 N at 153.00 mm, and (6) 20,462 N at 160.10 mm. The maximum load is 28,913 N and the final data point occurred immediately prior to failure. (a) Plot the engineering stress strain curve. Determine (b) yield strength, (c) modulus of elasticity, and (d) tensile strength.

Solution:

(a) Student exercise.

(b) From the plot, Y = 310.27 MPa.

(c) First data point is prior to yielding.

Strain e = (125.23 - 125)/125 = 0.00184, E = 310.27/0.00184 = 168,625 MPa.

(d) From the plot, TS = 462.6 MPa. Also, TS = 28,913/62.5 = 462.6 MPa.

Flow Curve
3.6 During a tensile test, a metal has a true strain = 0.10 at a true stress = 37,000 lb/in2. Later, at a true stress = 55,000 lb/in2, true strain = 0.25. Determine the strength coefficient and strain-hardening exponent in the flow curve equation.

Solution: (1) 37,000 = K(0.10)n and (2) 55,000 = K(0.25)n

55,000/37,000 = (0.25/0.10)n 1.4865 = (2.5)n

n ln(2.5) = ln(1.4865) 0.9163 n = 0.3964 n = 0.4326

Substituting this value with the data back into the flow curve equation, we obtain the value of the strength coefficient K:

(1) K = 37,000/(0.10)0.4326 = 100,191 lb/in2

(2) K = 55,000/(0.25)0.4326 = 100,191 lb/in2

The flow curve equation is: = 100,191 0.4326

3.7 In a tensile test a metal begins to neck at a true strain = 0.28 with a corresponding true stress = 345.0 MPa. Without knowing any more about the test, can you estimate the strength coefficient and the strain-hardening exponent in the flow curve equation?

Solution: If we assume that n = when necking starts, then n = 0.28.

Using this value in the flow curve equation, we have K = 345/(0.28).28 = 492.7 MPa

The flow curve equation is: = 492.7 0.28

3.9 The flow curve for a certain metal has a strain-hardening exponent of 0.22 and strength coefficient of 54,000 lb/in2. Determine (a) the flow stress at a true strain = 0.45 and (b) the true strain at a flow stress = 40,000 lb/in2.

Solution: (a) Yf = 54,000(0.45).22 = 45,300 lb/in2

(b) = (40,000/54,000)1/.22 = (0.7407)4.545 = 0.256

3.10 A metal is deformed in a tension test into its plastic region. The starting specimen had a gage length = 2.0 in and an area = 0.50 in2. At one point in the tensile test, the gage length = 2.5 in, and the corresponding engineering stress = 24,000 lb/in2; at another point in the test prior to necking, the gage length = 3.2 in, and the corresponding engineering stress = 28,000 lb/in2. Determine the strength coefficient and the strain-hardening exponent for this metal.

Solution: Starting volume V = LoAo = 2.0(0.5) = 1.0 in3

(1) A = V/L = 1.0/2.5 = 0.4 in2

So, true stress = 24,000(0.5)/0.4 = 31,250 lb/in2 and = ln(2.5/2.0) = 0.223

(2) A = 1.0/3.2 = 0.3125 in2

So, true stress = 28,000(0.5)/0.3125 = 44,800 lb/in2 and = ln(3.2/2.0) = 0.470

These are two data points with which to determine the parameters of the flow curve equation.

(1) 31,250 = K(0.223)n and (2) 44,800 = K(0.470)n

44,800/31,250 = (0.470/0.223)n

1.4336 = (2.1076)n

ln(1.4336) = n ln(2.1076)

0.3602 = .7455 n n = 0.483

(1) K = 31,250/(0.223).483 = 64,513 lb/in2

(2) K = 44,800/(0.470).483 = 64,516 lb/in2 Use average K = 64,515 lb/in2

The flow curve equation is: = 64,515 0.483

3.12 A tensile specimen is elongated to twice its original length. Determine the engineering strain and true strain for this test. If the metal had been strained in compression, determine the final compressed length of the specimen such that (a) the engineering strain is equal to the same value as in tension (it will be negative value because of compression), and (b) the true strain would be equal to the same value as in tension (again, it will be negative value because of compression). Note that the answer to part (a) is an impossible result. True strain is therefore a better measure of strain during plastic deformation.

Solution: Engineering strain e = (2.0 - 1.0)/1.0 = 1.0

True strain = ln(2.0/1.0) = ln(2.0) = 0.693

(a) To be compressed to the same engineering strain (e = -1.0) the final height of the compression specimen would have to be zero, which is impossible.

(b) To be compressed to the same true strain value (e = -0.693) the final height of the compression specimen can be determined as follows:

= -.693 = ln(Lf/Lo)

Lf/Lo = exp.(-0.693) = 0.500 Therefore, Lf = 0.5 Lo

3.13 Derive an expression for true strain as a function of D and Do for a tensile test specimen of round cross section, where D = the instantaneous diameter of the specimen and Do is its original diameter.

Solution: Starting with the definition of true strain as = ln(L/Lo) and assuming constant volume, we have V = AoLo = AL

Therefore, L/Lo = Ao/A

A = D2 and Ao = Do2

Ao/A = Do2 /D2 = (Do/D)2

= ln(Do/D)2 = 2 ln(Do/D)

3.14 Show that true strain = ln(1 + e), where e = engineering strain.

Solution: Starting definitions: (1) = ln(L/Lo) and (2) e = (L - Lo)/Lo

Consider definition (2): e = L/Lo - Lo/Lo = L/Lo - 1

Rearranging, 1 + e = L/Lo

Substituting this into definition (1), = ln(1 + e)

3.15 Based on results of a tensile test, the flow curve strain-hardening exponent = 0.40 and strength coefficient = 551.6 MPa. Based on this information, calculate the (engineering) tensile strength for the metal.

Solution: Tensile strength occurs at maximum value of load. Necking begins immediately thereafter. At necking, n = . Therefore, = 551.6(0.4)0.4 = 382.3 MPa. This is a true stress.

TS is defined as an engineering stress. From Problem 3.15, we know that = 2 ln(Do/D). Therefore,

0.4 = 2 ln(Do/D)

ln(Do/D) = .4/2 = 0.2

Do/D = exp(0.2) = 1.221

Area ratio = (Do/D)2 = (1.221)2 = 1.4918

The ratio between true stress and engineering stress would be the same ratio.

Therefore, TS = 1.4918(382.3) = 570.3 MPa

3.16 A copper wire of diameter 0.80 mm fails at an engineering stress = 248.2 MPa. Its ductility is measured as 75% reduction of area. Determine the true stress and true strain at failure.

Solution: Area reduction AR = (Ao - Af)/Ao = 0.75

Ao - Af = 0.75 Ao

Ao - 0.75Ao = 0.25 Ao = Af

If engineering stress = 248.2 MPa, then true stress = 248.2/0.25 = 992.8 MPa

True strain = ln(Lf/Lo) = ln(Ao/Af) = ln(4) = 1.386. However, it should be noted that these values are associated with the necked portion of the test specimen.

3.17 A steel tensile specimen with starting gage length = 2.0 in and crosssectional area = 0.5 in2 reaches a maximum load of 37,000 lb. Its elongation at this point is 24%. Determine the true stress and true strain at this maximum load.

Solution: Elongation = (L - Lo)/Lo = 0.24

L - Lo = 0.24 Lo

L = 1.24 Lo

A = Ao/1.24 = 0.8065 Ao

True stress = 37,000/0.8065(0.5) = 91,754 lb/in2

True strain = ln(1.24) = 0.215

Compression
3.18 A metal alloy has been tested in a tensile test with the following results for the flow curve parameters: strength coefficient = 620.5 MPa and strain-hardening exponent = 0.26. The same metal is now tested in a compression test in which the starting height of the specimen = 62.5 mm and its diameter = 25 mm. Assuming that the cross section increases uniformly, determine the load required to compress the specimen to a height of (a) 50 mm and (b) 37.5 mm.

Solution: Starting volume of test specimen V = hDo2/4 = 62.5(25)2/4 = 30679.6 mm3.

(a) At h = 50 mm, = ln(62.5/50) = ln(1.25) = 0.223

Yf = 620.5(.223).26 = 420.1 MPa

A = V/L = 30679.6/50 = 613.6 mm2

F = 420.1(613.6) = 257,770 N

(b) At h = 37.5 mm, = ln(62.5/37.5) = ln(1.667) = 0.511

Yf = 620.5(0.511).26 = 521.1 MPa

A = V/L = 30679.6 /37.5 = 818.1 mm2

F = 521.1(818.1) = 426,312 N

3.19 The flow curve parameters for a certain stainless steel are strength coefficient = 1100 MPa and strain-hardening exponent = 0.35. A cylindrical specimen of starting crosssectional area = 1000 mm2 and height = 75 mm is compressed to a height of 58 mm. Determine the force required to achieve this compression, assuming that the cross section increases uniformly.

Solution: For h = 58 mm, = ln(75/58) = ln(1.293) = 0.257

Yf = 1100(.257).35 = 683.7 MPa

Starting volume V = 75(1000) = 75,000 mm3

At h = 58 mm, A = V/L = 75,000/58 = 1293.1 mm2

F = 683.7(1293.1) = 884,095 N.

3.20 A steel test specimen (modulus of elasticity = 30 x 106 lb/in2) in a compression test has a starting height = 2.0 in and diameter = 1.5 in. The metal yields (0.2% offset) at a load = 140,000 lb. At a load of 260,000 lb, the height has been reduced to 1.6 in. Determine (a) yield strength and (b) flow curve parameters (strength coefficient and strain-hardening exponent). Assume that the crosssectional area increases uniformly during the test.

Solution: (a) Starting volume of test specimen V = h D2/4 = 2(1.5)2/4 = 3.534 in3.

Ao = Do/4 = (1.5)2/4 = 1.767 in2

Y = 140,000/1.767 = 79,224 lb/in2

(b) Elastic strain at Y = 79,224 lb/in2 is e = Y/E = 79,224/30,000,000 = 0.00264

Strain including offset = 0.00264 + 0.002 = 0.00464

Height h at strain = 0.00464 is h = 2.0(1 - 0.00464) = 1.9907 in.

Area A = 3.534/1.9907 = 1.775 in2.

True strain = 140,000/1.775 = 78,862 lb/in2.

At F = 260,000 lb, A = 3.534/1.6 = 2.209 in2.

True stress = 260,000/2.209 = 117,714 lb/in2.

True strain = ln(2.0/1.6) = 0.223

Given the two points: (1) = 78,862 lb/in2 at = 0.00464, and (2) = 117,714 lb/in2 at = 0.223.

117,714/78,862 = (0.223/0.00464)n

1.493 = (48.06)n

ln(1.493) = n ln(48.06)

0.4006 = 3.872 n n = 0.103

K = 117,714/(0.223)0.103 = 137,389 lb/in2.

The flow curve equation is: = 137,389 .103

Bending and Shear

3.21 A bend test is used for a certain hard material. If the transverse rupture strength of the material is known to be 1000 MPa, what is the anticipated load at which the specimen is likely to fail, given that its width = 15 mm, thickness = 10 mm, and length = 60 mm?

Solution: F = (TRS)(bt2)/1.5L = 1000(15 x 102)/(1.5 x 60) = 16,667 N.

3.22 A special ceramic specimen is tested in a bend test. Its width = 0.50 in and thickness = 0.25 in. The length of the specimen between supports = 2.0 in. Determine the transverse rupture strength if failure occurs at a load = 1700 lb.

Solution: TRS = 1.5FL/bt2 = 1.5(1700)(2.0)/(0.5 x 0.252) = 163,200 lb/in2.

3.23 A torsion test specimen has a radius = 25 mm, wall thickness = 3 mm, and gage length = 50 mm. In testing, a torque of 900 Nm results in an angular deflection = 0.3. Determine (a) the shear stress, (b) shear strain, and (c) shear modulus, assuming the specimen had not yet yielded. (d) If failure of the specimen occurs at a torque = 1200 Nm and a corresponding angular deflection = 10, what is the shear strength of the metal?

Solution: (a) = T/(2R2t) = (900 x 1000)/(2(25)2(3)) = 76.39 MPa.

(b) = R/L, = 0.3(2/360) = 0.005236 radians

= 25(0.005236)/50 = 0.002618

(c) = G, G = / = 76.39/0.002618 = 29,179 MPa.

(d) S = (1200(103))/(2(25)2(3)) = 101.86 MPa.

3.24 In a torsion test, a torque of 5000 ftlb is applied which causes an angular deflection = 1 on a thinwalled tubular specimen whose radius = 1.5 in, wall thickness = 0.10 in, and gage length = 2.0 in. Determine (a) the shear stress, (b) shear strain, and (c) shear modulus, assuming the specimen had not yet yielded. (d) If the specimen fails at a torque = 8000 ftlb and an angular deflection = 23, calculate the shear strength of the metal.

Solution: (a) = T/(2R2t) = (5000 x 12)/(2(1.5)2(0.1)) = 42,441 lb/in2.

(b) = R/L, = 1(2/360) = 0.01745 rad., = 1.5(0.01745)/2.0 = 0.01309

(c) = G, G = / = 42,441/0.01309 = 3.24 x 106 lb/in2.

(d) S = (8000 x 12)/(2(1.5)2(0.1)) = 67,906 lb/in2.

Homework is Completed By:

Writer Writer Name Amount Client Comments & Rating
Instant Homework Helper

ONLINE

Instant Homework Helper

$36

She helped me in last minute in a very reasonable price. She is a lifesaver, I got A+ grade in my homework, I will surely hire her again for my next assignments, Thumbs Up!

Order & Get This Solution Within 3 Hours in $25/Page

Custom Original Solution And Get A+ Grades

  • 100% Plagiarism Free
  • Proper APA/MLA/Harvard Referencing
  • Delivery in 3 Hours After Placing Order
  • Free Turnitin Report
  • Unlimited Revisions
  • Privacy Guaranteed

Order & Get This Solution Within 6 Hours in $20/Page

Custom Original Solution And Get A+ Grades

  • 100% Plagiarism Free
  • Proper APA/MLA/Harvard Referencing
  • Delivery in 6 Hours After Placing Order
  • Free Turnitin Report
  • Unlimited Revisions
  • Privacy Guaranteed

Order & Get This Solution Within 12 Hours in $15/Page

Custom Original Solution And Get A+ Grades

  • 100% Plagiarism Free
  • Proper APA/MLA/Harvard Referencing
  • Delivery in 12 Hours After Placing Order
  • Free Turnitin Report
  • Unlimited Revisions
  • Privacy Guaranteed

6 writers have sent their proposals to do this homework:

Assignment Helper
Top Quality Assignments
Financial Assignments
Calculation Master
Assignment Hub
Pro Writer
Writer Writer Name Offer Chat
Assignment Helper

ONLINE

Assignment Helper

I am an elite class writer with more than 6 years of experience as an academic writer. I will provide you the 100 percent original and plagiarism-free content.

$31 Chat With Writer
Top Quality Assignments

ONLINE

Top Quality Assignments

I will provide you with the well organized and well research papers from different primary and secondary sources will write the content that will support your points.

$31 Chat With Writer
Financial Assignments

ONLINE

Financial Assignments

I reckon that I can perfectly carry this project for you! I am a research writer and have been writing academic papers, business reports, plans, literature review, reports and others for the past 1 decade.

$39 Chat With Writer
Calculation Master

ONLINE

Calculation Master

I have assisted scholars, business persons, startups, entrepreneurs, marketers, managers etc in their, pitches, presentations, market research, business plans etc.

$18 Chat With Writer
Assignment Hub

ONLINE

Assignment Hub

I have read your project description carefully and you will get plagiarism free writing according to your requirements. Thank You

$35 Chat With Writer
Pro Writer

ONLINE

Pro Writer

I find your project quite stimulating and related to my profession. I can surely contribute you with your project.

$33 Chat With Writer

Let our expert academic writers to help you in achieving a+ grades in your homework, assignment, quiz or exam.

Similar Homework Questions

How is lightning formed physics - Help 1 - If i die in a combat zone chapter 14 summary - Cpu scheduling algorithms exercise with solution - Why was the leaning tower of pisa originally built - Project management the managerial process 7th edition - Help - Example of scope in research paper - A commercial fisherman notices the following relationship - CASES CASE 35 CIRQUE DU SOLEIL* The founder of Cirque du Soleil, Guy Laliberté, after see- ing the firm’s growth prospects wane in recent years, was thinking about expanding his firm in new directions. For three decades, the firm had reinvented and revolutionized the circus. From its beginning in 1984, Cirque de Soleil had thrilled over 150 million spectators with a novel show concept that was as original as it was nontraditional: an astonishing theatrical blend of circus acts and street enter- tainment, wrapped up in spectacular costumes and fairy- land sets and staged to spellbinding music and magical lighting. Cirque du Soleil’s business triumphs mirrored its high- flying aerial stunts, and it became a case study for business school journal articles on carving out unique markets. But following a recent bleak outlook report from a consultant, a spate of poorly received shows over the last few years, and a decline in profits, executives at Cirque said they were now restructuring a - Letter to myself in 2040 - Email Assignment - Has Halloween Been Canceled? - Academic Paper #1, 900-,1,000 words - St mark coptic orthodox church harrisburg pa - Developmental psychology discussion questions - GAAP at Universities Analysis - Externalism in epistemology is an approach to rationality which argues that - Different themes in macbeth - Form factor of full wave rectifier - The numerical value of the standard deviation can never be - Add a century timeline - Angels and airwaves sirens bass tab - Need Help To Write Executive Summary And Conclusion - Case study.. Prejudice bias reflection paper [ course: Theories of Human Behavour] - History - You overhear a staff member verbally abusing a young client - Strategic cost management new wine or just new bottles - Finance questions - Total support recruitment rugby - 5.6 m in feet - 4 page double space mental health disorder in nursing due 10/5/2020 - 6.4 billion in numbers - Woma high pressure pump - ETHICS - Subtraction snakes and ladders - Legal issues facing school nurses - Livestrong com cat sports and fitness - Lead sulphide mineral crossword - 35 metre sprint test - Ich bin ein berliner rhetorical analysis - Eric the tutor nas - Database management system - Refworks is a citation generator made available through the ashford writing center. - Silicon lewis dot structure - Iot based smart home ppt - Macquarie cash management account terms and conditions - Which of the following is not a valid aggregate function - How to write the number 7 - Musical fountain in china with audio of bhagavad gita - Social Media in Healthcare - Psychology 2020 study design - The voyage of discovery lawhead pdf - Koppersmith v state case brief - Week 2 discussion - Td silent fan uk - Romeo and juliet act 3 scene 5 line 176 - Costco business model analysis - Alwaysrain irrigation inc would like to determine - Scott devine net worth - Hungarian vizsla breeders queensland - Oriel nhs foundation programme - How to make a mummy case - The Rights of Citizens - Class 4 composite restoration - Lime water and carbon dioxide word equation - Atomic structure chemistry quiz - Word chapter 2 formatting and customizing documents - Cloud infrastructure architecture case study - War 3 - Panopto uni of bath - Some Suggestions to write down an outstanding Dissertation - Given two tables employee and department - Discusion - Differentiate creative writing and academic writing - Km 3000 portable key mill - Branch of buddhism crossword - Responses to 2 Colleagues - Ezproxy liberty 2048 login - 5 page paper on Ethics - Research 505 - Desert places robert frost shmoop - Help with chapter quality control 2 assignment - Floating point representation examples - Juno and the paycock summary - Connecting with Nursing Students Through Changed Making Sponsorship: A Fundamental Leap into Urgent Clever Resources - 14 mottram street taylor - Adjusted hospital autopsy rate calculator - Gap big data case study - What are the paradigms of qualitative research - S60ca family law act - Norming storming forming performing adjourning - Yun long buffet waveland ms prices - Three categories of academic irregularity at ntu - Tutorial questions-services marketing and relationship marketing - Pendle hill public school - Communication and utilization of nursing research ppt - Sticks and stones and other student essays 9th edition - Who is the antagonist in the glass menagerie - 【(+97•15-2•730-•5642) Abortion Pills in Dubai|Abu Dhabi|Alain|Sharjah|RAK city|(Surgical Abortion in UAE)-mifepristone200mg & Misoprostol 200mcg Available in Dubai|Abu Dhabi-ipills in Dubai & Cost of Cytotec in Dubai| Abu Dhabi. - ENG 225 Introduction to Film NO PLAGIARISM PLZ