Loading...

Messages

Proposals

Stuck in your homework and missing deadline? Get urgent help in $10/Page with 24 hours deadline

Get Urgent Writing Help In Your Essays, Assignments, Homeworks, Dissertation, Thesis Or Coursework & Achieve A+ Grades.

Privacy Guaranteed - 100% Plagiarism Free Writing - Free Turnitin Report - Professional And Experienced Writers - 24/7 Online Support

Decko industries reported the following monthly data

05/01/2021 Client: saad24vbs Deadline: 3 days

1


Jeter Corporation had net income of $216,000 based on variable costing. Beginning and ending inventories were 6,400 units and 10,800 units, respectively. Assume the fixed overhead per unit was $6 for both the beginning and ending inventory. What is net income under absorption costing?


Multiple Choice


窗体顶端


·


$242,400


·


$216,000


·


$319,200


·


$268,800


·


$280,800


窗体底端


2


Alexis Co. reported the following information for May:




Part A




Units sold




5,600


units


Selling price per unit


$


860




Variable manufacturing cost per unit




550




Sales commission per unit - Part A




86




What is the manufacturing margin for Part A?


Multiple Choice


窗体顶端


·


$3,080,000


·


$1,254,400


·


$4,334,400


·


$1,736,000


窗体底端


3


Sea Company reports the following information regarding its production cost.










Units produced




56,000


units


Direct labor


$


49


per unit


Direct materials


$


42


per unit


Variable overhead


$


31


per unit


Fixed overhead


$


119,000


in total


  Compute the product cost per unit under variable costing.


Multiple Choice


窗体顶端


·


$124.13


·


$122.00


·


$49.00


·


$91.00


·


$42.00


窗体底端


4


Brush Industries reports the following information for May:










Sales


$


1,000,000




Fixed cost of goods sold




120,000




Variable cost of goods sold




270,000




Fixed selling and administrative costs




120,000




Variable selling and administrative costs




145,000




  Calculate the operating income for May under absorption costing.


Multiple Choice


窗体顶端


·


$585,000


·


$610,000


·


$730,000


·


$345,000


窗体底端


5


Shore Company reports the following information regarding its production cost.










Units produced




31,000


units


Direct labor


$


26


per unit


Direct materials


$


27


per unit


Variable overhead


$


283,000


in total


Fixed overhead


$


97,920


in total


  Compute product cost per unit under absorption costing.


Multiple Choice


窗体顶端


·


$65.29


·


$27.00


·


$62.00


·


$53.00


·


$26.00


窗体底端


6


Accurate Metal Company sold 35,500 units of its product at a price of $320 per unit. Total variable cost per unit is $175, consisting of $166 in variable production cost and $9 in variable selling and administrative cost. Compute the manufacturing margin for the company under variable costing.


Multiple Choice


窗体顶端


·


$6,212,500


·


$6,532,000


·


$5,147,500


·


$11,360,000


·


$5,467,000


窗体底端


7


Decko Industries reported the following monthly data:










Units produced




64,000


units


Sales price


$


45


per unit


Direct materials


$


2.70


per unit


Direct labor


$


3.70


per unit


Variable overhead


$


4.70


per unit


Fixed overhead


$


235,200


in total


  What is the company's contribution margin for this month if 62,000 units were sold?


Multiple Choice


窗体顶端


·


$2,169,600


·


$2,101,800


·


$2,880,000


·


$2,393,200


·


$2,790,000


窗体底端


8


Alexis Co. reported the following information for May:




Part A




Units sold




5,800


units


Selling price per unit


$


950




Variable manufacturing cost per unit




600




Sales commission per unit - Part A




95




  What is the contribution margin for Part A?


Multiple Choice


窗体顶端


·


$2,030,000


·


$1,479,000


·


$3,480,000


·


$4,959,000


窗体底端


9


Given the following data, calculate product cost per unit under absorption costing.










Direct labor


$


13


per unit


Direct materials


$


7


per unit


Overhead








Total variable overhead


$


26,000




Total fixed overhead


$


96,000




Expected units to be produced




46,000


units


Multiple Choice


窗体顶端


·


$24.00 per unit


·


$20.57 per unit


·


$22.09 per unit


·


$22.65 per unit


·


$20.00 per unit


窗体底端


10


Brush Industries reports the following information for May:










Sales


$


960,000




Fixed cost of goods sold




112,000




Variable cost of goods sold




262,000




Fixed selling and administrative costs




112,000




Variable selling and administrative costs




137,000




  Calculate the gross margin for May under absorption costing.


Multiple Choice


窗体顶端


·


$586,000


·


$361,000


·


$585,000


·


$698,000


窗体底端


11


Geneva Co. reports the following information for July:










Sales


$


783,000




Variable costs




236,000




Fixed costs




111,000




Calculate the contribution margin for July.


Multiple Choice


窗体顶端


·


$436,000


·


$672,000


·


$783,000


·


$547,000


窗体底端


12


Kluber, Inc. had net income of $916,000 based on variable costing. Beginning and ending inventories were 56,600 units and 55,200 units, respectively. Assume the fixed overhead per unit was $2.05 for both the beginning and ending inventory. What is net income under absorption costing?


Multiple Choice


窗体顶端


·


$801,405


·


$910,260


·


$1,030,595


·


$913,130


·


$916,000


窗体底端


13


During its first year of operations, the McCormick Company incurred the following manufacturing costs: Direct materials, $6 per unit, Direct labor, $4 per unit, Variable overhead, $5 per unit, and Fixed overhead, $234,000. The company produced 26,000 units, and sold 18,000 units, leaving 8,000 units in inventory at year-end. What is the value of ending inventory under variable costing?


Multiple Choice


窗体顶端


·


$120,000


·


$234,000


·


$72,000


·


$192,000


窗体底端


14


Hayes Inc. provided the following information for the current year:










Beginning inventory




120


units


Units produced




770


units


Units sold




813


units


Selling price


$


170


/unit


Direct materials


$


37


/unit


Direct labor


$


18


/unit


Variable manufacturing overhead


$


17


/unit


Fixed manufacturing overhead


$


26,180


/yr


Variable selling/administrative costs


$


10


/unit


Fixed selling/administrative costs


$


17,500


/yr


  What is the unit product cost for the year using absorption costing?


Multiple Choice


窗体顶端


·


$106


·


$104


·


$82


·


$72


窗体底端


15


Urban Company reports the following information regarding its production cost:










Units produced




33,000


units


Direct labor


$


26


per unit


Direct materials


$


31


per unit


Variable overhead


$


233,000


in total


Fixed overhead


$


123,000


in total


  Compute production cost per unit under variable costing.


Multiple Choice


窗体顶端


·


$57.00


·


$60.73


·


$64.06


·


$26.00


·


$31.00


窗体底端


16


During its first year of operations, the McCormick Company incurred the following manufacturing costs: Direct materials, $5 per unit, Direct labor, $3 per unit, Variable overhead, $4 per unit, and Fixed overhead, $189,000. The company produced 21,000 units, and sold 15,500 units, leaving 5,500 units in inventory at year-end. What is the value of ending inventory under absorption costing?


Multiple Choice


窗体顶端


·


$49,500


·


$115,500


·


$189,000


·


$66,000


窗体底端


17


Hayes Inc. provided the following information for the current year:










Beginning inventory




250


units


Units produced




900


units


Units sold




957


units


Selling price


$


300


/unit


Direct materials


$


50


/unit


Direct labor


$


31


/unit


Variable manufacturing overhead


$


30


/unit


Fixed manufacturing overhead


$


42,300


/yr


Variable selling/administrative costs


$


23


/unit


Fixed selling/administrative costs


$


30,500


/yr


  What is the unit product cost for the year using variable costing?


Multiple Choice


窗体顶端


·


$111


·


$134


·


$158


·


$202


窗体底端


18


Chance, Inc. sold 5,000 units of its product at a price of $172 per unit. Total variable cost per unit is $131, consisting of $92 in variable production cost and $39 in variable selling and administrative cost. Compute the manufacturing margin for the company under variable costing.


Multiple Choice


窗体顶端


·


$400,000


·


($450,000)


·


$460,000


·


$860,000


·


$655,000


窗体底端


19

Homework is Completed By:

Writer Writer Name Amount Client Comments & Rating
Instant Homework Helper

ONLINE

Instant Homework Helper

$36

She helped me in last minute in a very reasonable price. She is a lifesaver, I got A+ grade in my homework, I will surely hire her again for my next assignments, Thumbs Up!

Order & Get This Solution Within 3 Hours in $25/Page

Custom Original Solution And Get A+ Grades

  • 100% Plagiarism Free
  • Proper APA/MLA/Harvard Referencing
  • Delivery in 3 Hours After Placing Order
  • Free Turnitin Report
  • Unlimited Revisions
  • Privacy Guaranteed

Order & Get This Solution Within 6 Hours in $20/Page

Custom Original Solution And Get A+ Grades

  • 100% Plagiarism Free
  • Proper APA/MLA/Harvard Referencing
  • Delivery in 6 Hours After Placing Order
  • Free Turnitin Report
  • Unlimited Revisions
  • Privacy Guaranteed

Order & Get This Solution Within 12 Hours in $15/Page

Custom Original Solution And Get A+ Grades

  • 100% Plagiarism Free
  • Proper APA/MLA/Harvard Referencing
  • Delivery in 12 Hours After Placing Order
  • Free Turnitin Report
  • Unlimited Revisions
  • Privacy Guaranteed

6 writers have sent their proposals to do this homework:

University Coursework Help
Helping Hand
Top Essay Tutor
Writer Writer Name Offer Chat
University Coursework Help

ONLINE

University Coursework Help

Hi dear, I am ready to do your homework in a reasonable price.

$62 Chat With Writer
Helping Hand

ONLINE

Helping Hand

I am an Academic writer with 10 years of experience. As an Academic writer, my aim is to generate unique content without Plagiarism as per the client’s requirements.

$60 Chat With Writer
Top Essay Tutor

ONLINE

Top Essay Tutor

I have more than 12 years of experience in managing online classes, exams, and quizzes on different websites like; Connect, McGraw-Hill, and Blackboard. I always provide a guarantee to my clients for their grades.

$65 Chat With Writer

Let our expert academic writers to help you in achieving a+ grades in your homework, assignment, quiz or exam.

Similar Homework Questions

Unit3Disc1 Due 10.27.2020 - Data Mining - Discussion -03 - Tetrahedral crystal field theory - Social Work - Community health - Aphasia long term goals - Insulation meaning in biology - Swimming multi class classification - Simnet sdsu - Global business plan example - Engstrom auto mirror plant milestone 3 - Canon pixma 3000 series - Limitations of binet-simon test - Buildex roofing screws prices - Powerpoint presentation about a famous person - Gippsland lakes boating guide - Simplify 3ab 9ab 7ab - Chipotle mexican grill case study - Aldershot farnham and district ac - Apple cherry blossom song - La señora johnson es diabética y no puede comer azúcar - Lumo energy gas rates - Anuloma ds tablet uses in kannada - What are the components of research paper - College accounting a contemporary approach 4th edition - Wbs and wbs dictionary - Hands on labs answers - George j & jones g understanding and managing organizational behavior - Greasy lake thesis statement - 1.55 kg to lbs - Access to cashier secondlife com was denied - 490 RN Reflection Assignment week 2 and 3 - 248 woolooware road burraneer - Conscience is condensed character meaning - Personal Manifesto - Cmos sr flip flop - Explain why most trade occurs because of comparative advantage - Xistera scoops in jai alai - North shore hospital visiting hours - Botany a blooming history photosynthesis worksheet - Literature review for Ransomware and phishing for information security in business organizations - Give me liberty seagull ed vol two - Www veltechuniv edu in fee payment - Main branches of philosophy - Rational exponents powers of powers with negative exponents - Royal far west schoolroyal far west school - Sdsu simnet - Juniper ssg 520 firewall - Where is ieee located - New class assignment 1 - Key concepts in mathematics - Beowulf - Class Discussions - Assignment OE - Melting temperature of gold and silver - Module 03 Scenario - Motivating Your People - Running in the family - Convert powerpoint to word 2013 - 64mm top hat price - The peel medical practice - Strategies for competing in international markets chapter 7 - Animal models and mutations - Bill of Rights - The danger of a single story questions and answers - What is safe harbor nursing texas - Research Paper - Polar pete neutral slush base - Crj613 - Ancient history syllabus qld - Butler machine tool v ex cell o - Decision tree - Smith v hughes 1871 - Please answer the following questions. - Dimplex 5.3 kw 18000 btu - The perfect society essay - Compare and contrast macbeth - Matlab projectile motion with drag - Accounting lesson plans grade 11 - Topic 4: Application of Research-1 - Ap calculus 2009 free response - Factor tree of 30 - Staff allocation chart in software engineering - Coulomb active earth pressure - Application to cancel registration nat 2955 - Assignment 9/7/20 1 - Piper meridian takeoff distance - Application of management functions to a case study - What biome is nashville tennessee - Aqf certificate 3 meaning - Congruent triangles khan academy - Reasons for holding cash in financial management - Saboteur ha jin pdf - Theories and techniques of counseling corey - Po9 1 it risk management framework - WEEK VI PTA - Behind bars rookie year fabian fired - Westjet airlines information technology governance and corporate strategy - Goodnight mr tom questions and answers - Compliance guide for australian wine producers - Mintzberg managerial roles ppt