Loading...

Messages

Proposals

Stuck in your homework and missing deadline? Get urgent help in $10/Page with 24 hours deadline

Get Urgent Writing Help In Your Essays, Assignments, Homeworks, Dissertation, Thesis Or Coursework & Achieve A+ Grades.

Privacy Guaranteed - 100% Plagiarism Free Writing - Free Turnitin Report - Professional And Experienced Writers - 24/7 Online Support

Shore company reports the following information regarding its production cost.

09/11/2020 Client: arwaabdullah Deadline: 3 days

1

Jeter Corporation had net income of $216,000 based on variable costing. Beginning and ending inventories were 6,400 units and 10,800 units, respectively. Assume the fixed overhead per unit was $6 for both the beginning and ending inventory. What is net income under absorption costing?

Multiple Choice

窗体顶端

·

$242,400

·

$216,000

·

$319,200

·

$268,800

·

$280,800

窗体底端

2

Alexis Co. reported the following information for May:

Part A

Units sold

5,600

units

Selling price per unit

$

860

Variable manufacturing cost per unit

550

Sales commission per unit - Part A

86

What is the manufacturing margin for Part A?

Multiple Choice

窗体顶端

·

$3,080,000

·

$1,254,400

·

$4,334,400

·

$1,736,000

窗体底端

3

Sea Company reports the following information regarding its production cost.

Units produced

56,000

units

Direct labor

$

49

per unit

Direct materials

$

42

per unit

Variable overhead

$

31

per unit

Fixed overhead

$

119,000

in total

Compute the product cost per unit under variable costing.

Multiple Choice

窗体顶端

·

$124.13

·

$122.00

·

$49.00

·

$91.00

·

$42.00

窗体底端

4

Brush Industries reports the following information for May:

Sales

$

1,000,000

Fixed cost of goods sold

120,000

Variable cost of goods sold

270,000

Fixed selling and administrative costs

120,000

Variable selling and administrative costs

145,000

Calculate the operating income for May under absorption costing.

Multiple Choice

窗体顶端

·

$585,000

·

$610,000

·

$730,000

·

$345,000

窗体底端

5

Shore Company reports the following information regarding its production cost.

Units produced

31,000

units

Direct labor

$

26

per unit

Direct materials

$

27

per unit

Variable overhead

$

283,000

in total

Fixed overhead

$

97,920

in total

Compute product cost per unit under absorption costing.

Multiple Choice

窗体顶端

·

$65.29

·

$27.00

·

$62.00

·

$53.00

·

$26.00

窗体底端

6

Accurate Metal Company sold 35,500 units of its product at a price of $320 per unit. Total variable cost per unit is $175, consisting of $166 in variable production cost and $9 in variable selling and administrative cost. Compute the manufacturing margin for the company under variable costing.

Multiple Choice

窗体顶端

·

$6,212,500

·

$6,532,000

·

$5,147,500

·

$11,360,000

·

$5,467,000

窗体底端

7

Decko Industries reported the following monthly data:

Units produced

64,000

units

Sales price

$

45

per unit

Direct materials

$

2.70

per unit

Direct labor

$

3.70

per unit

Variable overhead

$

4.70

per unit

Fixed overhead

$

235,200

in total

What is the company's contribution margin for this month if 62,000 units were sold?

Multiple Choice

窗体顶端

·

$2,169,600

·

$2,101,800

·

$2,880,000

·

$2,393,200

·

$2,790,000

窗体底端

8

Alexis Co. reported the following information for May:

Part A

Units sold

5,800

units

Selling price per unit

$

950

Variable manufacturing cost per unit

600

Sales commission per unit - Part A

95

What is the contribution margin for Part A?

Multiple Choice

窗体顶端

·

$2,030,000

·

$1,479,000

·

$3,480,000

·

$4,959,000

窗体底端

9

Given the following data, calculate product cost per unit under absorption costing.

Direct labor

$

13

per unit

Direct materials

$

7

per unit

Overhead

Total variable overhead

$

26,000

Total fixed overhead

$

96,000

Expected units to be produced

46,000

units

Multiple Choice

窗体顶端

·

$24.00 per unit

·

$20.57 per unit

·

$22.09 per unit

·

$22.65 per unit

·

$20.00 per unit

窗体底端

10

Brush Industries reports the following information for May:

Sales

$

960,000

Fixed cost of goods sold

112,000

Variable cost of goods sold

262,000

Fixed selling and administrative costs

112,000

Variable selling and administrative costs

137,000

Calculate the gross margin for May under absorption costing.

Multiple Choice

窗体顶端

·

$586,000

·

$361,000

·

$585,000

·

$698,000

窗体底端

11

Geneva Co. reports the following information for July:

Sales

$

783,000

Variable costs

236,000

Fixed costs

111,000

Calculate the contribution margin for July.

Multiple Choice

窗体顶端

·

$436,000

·

$672,000

·

$783,000

·

$547,000

窗体底端

12

Kluber, Inc. had net income of $916,000 based on variable costing. Beginning and ending inventories were 56,600 units and 55,200 units, respectively. Assume the fixed overhead per unit was $2.05 for both the beginning and ending inventory. What is net income under absorption costing?

Multiple Choice

窗体顶端

·

$801,405

·

$910,260

·

$1,030,595

·

$913,130

·

$916,000

窗体底端

13

During its first year of operations, the McCormick Company incurred the following manufacturing costs: Direct materials, $6 per unit, Direct labor, $4 per unit, Variable overhead, $5 per unit, and Fixed overhead, $234,000. The company produced 26,000 units, and sold 18,000 units, leaving 8,000 units in inventory at year-end. What is the value of ending inventory under variable costing?

Multiple Choice

窗体顶端

·

$120,000

·

$234,000

·

$72,000

·

$192,000

窗体底端

14

Hayes Inc. provided the following information for the current year:

Beginning inventory

120

units

Units produced

770

units

Units sold

813

units

Selling price

$

170

/unit

Direct materials

$

37

/unit

Direct labor

$

18

/unit

Variable manufacturing overhead

$

17

/unit

Fixed manufacturing overhead

$

26,180

/yr

Variable selling/administrative costs

$

10

/unit

Fixed selling/administrative costs

$

17,500

/yr

What is the unit product cost for the year using absorption costing?

Multiple Choice

窗体顶端

·

$106

·

$104

·

$82

·

$72

窗体底端

15

Urban Company reports the following information regarding its production cost:

Units produced

33,000

units

Direct labor

$

26

per unit

Direct materials

$

31

per unit

Variable overhead

$

233,000

in total

Fixed overhead

$

123,000

in total

Compute production cost per unit under variable costing.

Multiple Choice

窗体顶端

·

$57.00

·

$60.73

·

$64.06

·

$26.00

·

$31.00

窗体底端

16

During its first year of operations, the McCormick Company incurred the following manufacturing costs: Direct materials, $5 per unit, Direct labor, $3 per unit, Variable overhead, $4 per unit, and Fixed overhead, $189,000. The company produced 21,000 units, and sold 15,500 units, leaving 5,500 units in inventory at year-end. What is the value of ending inventory under absorption costing?

Multiple Choice

窗体顶端

·

$49,500

·

$115,500

·

$189,000

·

$66,000

窗体底端

17

Hayes Inc. provided the following information for the current year:

Beginning inventory

250

units

Units produced

900

units

Units sold

957

units

Selling price

$

300

/unit

Direct materials

$

50

/unit

Direct labor

$

31

/unit

Variable manufacturing overhead

$

30

/unit

Fixed manufacturing overhead

$

42,300

/yr

Variable selling/administrative costs

$

23

/unit

Fixed selling/administrative costs

$

30,500

/yr

What is the unit product cost for the year using variable costing?

Multiple Choice

窗体顶端

·

$111

·

$134

·

$158

·

$202

窗体底端

18

Chance, Inc. sold 5,000 units of its product at a price of $172 per unit. Total variable cost per unit is $131, consisting of $92 in variable production cost and $39 in variable selling and administrative cost. Compute the manufacturing margin for the company under variable costing.

Multiple Choice

窗体顶端

·

$400,000

·

($450,000)

·

$460,000

·

$860,000

·

$655,000

窗体底端

19

Front Company had net income of $92,500 based on variable costing. Beginning and ending inventories were 2,800 units and 5,200 units, respectively. Assume the fixed overhead per unit was $8.90 for both the beginning and ending inventory. What is net income under absorption costing?

Multiple Choice

窗体顶端

·

$71,140

·

$21,300

·

$93,900

·

$163,700

·

$113,860

窗体底端

20

Sea Company reports the following information regarding its production costs:

Units produced

58,000

units

Direct labor

$

51

per unit

Direct materials

$

44

per unit

Variable overhead

$

33

per unit

Fixed overhead

$

145,000

in total

Compute the product cost per unit under absorption costing.

Multiple Choice

窗体顶端

·

$51.00

·

$44.00

·

$130.50

·

$128.00

·

$95.00

窗体底端

21

During its first year of operations, the McCormick Company incurred the following manufacturing costs: Direct materials, $5 per unit, Direct labor, $3 per unit, Variable overhead, $4 per unit, and Fixed overhead, $363,000. The company produced 33,000 units, and sold 27,000 units, leaving 6,000 units in inventory at year-end. Income calculated under variable costing is determined to be $385,000. How much income is reported under absorption costing?

Multiple Choice

窗体顶端

·

$319,000

·

$385,000

·

$451,000

·

$748,000

窗体底端

22

Reliance Corporation sold 5,100 units of its product at a price of $26 per unit. Total variable cost per unit is $14.00, consisting of $13.30 in variable production cost and $0.70 in variable selling and administrative cost. Compute the contribution margin for the company.

Multiple Choice

窗体顶端

·

$67,830

·

$74,970

·

$61,200

·

$71,400

·

$132,600

窗体底端

23

Required information

[The following information applies to the questions displayed below.] Advanced Company reports the following information for the current year. All beginning inventory amounts equaled $0 this year.

Units produced this year

42,000

units

Units sold this year

25,200

units

Direct materials

$

26

per unit

Direct labor

$

28

per unit

Variable overhead

$

126,000

in total

Fixed overhead

$

210,000

in total

Given Advanced Company's data, compute cost per unit of finished goods under variable costing.

Multiple Choice

窗体顶端

·

$54.00

·

$59.00

·

$57.00

·

$62.00

·

$55.88

窗体底端

24

Required information

[The following information applies to the questions displayed below.] Advanced Company reports the following information for the current year. All beginning inventory amounts equaled $0 this year.

Units produced this year

42,000

units

Units sold this year

25,200

units

Direct materials

$

26

per unit

Direct labor

$

28

per unit

Variable overhead

$

126,000

in total

Fixed overhead

$

210,000

in total

Given Advanced Company's data, compute cost per unit of finished goods under absorption costing.

Multiple Choice

窗体顶端

·

$62.00

·

$67.33

·

$59.00

·

$54.00

·

$57.00

窗体底端

25

Required information

[The following information applies to the questions displayed below.] Advanced Company reports the following information for the current year. All beginning inventory amounts equaled $0 this year.

Units produced this year

42,000

units

Units sold this year

25,200

units

Direct materials

$

26

per unit

Direct labor

$

28

per unit

Variable overhead

$

126,000

in total

Fixed overhead

$

210,000

in total

Given Advanced Company's data, compute cost of finished goods in inventory under absorption costing.

Multiple Choice

窗体顶端

·

$1,562,400

·

$1,041,600

·

$957,600

·

$1,436,400

·

$2,604,000

窗体底端

26

Required information

[The following information applies to the questions displayed below.] Advanced Company reports the following information for the current year. All beginning inventory amounts equaled $0 this year.

Units produced this year

42,000

units

Units sold this year

25,200

units

Direct materials

$

26

per unit

Direct labor

$

28

per unit

Variable overhead

$

126,000

in total

Fixed overhead

$

210,000

in total

Given Advanced Company's data, compute cost of finished goods in inventory under variable costing.

Multiple Choice

窗体顶端

·

$1,562,400

·

$2,604,000

·

$1,041,600

·

$1,436,400

·

$957,600

窗体底端

27

Required information

[The following information applies to the questions displayed below.] Advanced Company reports the following information for the current year. All beginning inventory amounts equaled $0 this year.

Units produced this year

42,000

units

Units sold this year

25,200

units

Direct materials

$

26

per unit

Direct labor

$

28

per unit

Variable overhead

$

126,000

in total

Fixed overhead

$

210,000

in total

Given Advanced Company's data, and the knowledge that the product is sold for $82 per unit and operating expenses are $370,000, compute the net income under absorption costing.

Multiple Choice

窗体顶端

·

$134,000

·

$50,000

·

$260,000

·

$335,160

·

$84,000

窗体底端

28

Required information

[The following information applies to the questions displayed below.] Advanced Company reports the following information for the current year. All beginning inventory amounts equaled $0 this year.

Units produced this year

42,000

units

Units sold this year

25,200

units

Direct materials

$

26

per unit

Direct labor

$

28

per unit

Variable overhead

$

126,000

in total

Fixed overhead

$

210,000

in total

Given Advanced Company's data, and the knowledge that the product is sold for $82 per unit and operating expenses are $370,000, compute the net income under variable costing.

Multiple Choice

窗体顶端

·

$50,000

·

$378,400

·

$134,000

·

$335,160

·

$84,000

窗体底端

29

Required information

[The following information applies to the questions displayed below.] Red and White Company reported the following monthly data:

Units produced

3,900

units

Sales price

$

44

per unit

Direct materials

$

8

per unit

Direct labor

$

9

per unit

Variable overhead

$

10

per unit

Fixed overhead

$

8,970

in total

What is Red and White's contribution margin for this month if 1,170 units were sold?

Multiple Choice

窗体顶端

·

$171,600

·

$51,480

·

$19,890

·

$39,780

·

$66,300

窗体底端

30

Required information

[The following information applies to the questions displayed below.] Red and White Company reported the following monthly data:

Units produced

3,900

units

Sales price

$

44

per unit

Direct materials

$

8

per unit

Direct labor

$

9

per unit

Variable overhead

$

10

per unit

Fixed overhead

$

8,970

in total

What is Red and White's net income under absorption costing if 1,170 units are sold and selling and administrative expenses are $14,200?

rev: 06_14_2018_QC_CS-128902

Multiple Choice

窗体顶端

·

$10,920

·

$2,999

·

$5,690

·

($1,330)

·

($3,280)

窗体底端

31

Required information

[The following information applies to the questions displayed below.] Red and White Company reported the following monthly data:

Units produced

3,900

units

Sales price

$

44

per unit

Direct materials

$

8

per unit

Direct labor

$

9

per unit

Variable overhead

$

10

per unit

Fixed overhead

$

8,970

in total

What is Red and White's net income under variable costing if 1,170 units are sold and operating expenses are $14,200?

Multiple Choice

窗体顶端

·

$5,690

·

($3,280)

·

($1,330)

·

$2,999

·

$10,920

窗体底端

Homework is Completed By:

Writer Writer Name Amount Client Comments & Rating
Instant Homework Helper

ONLINE

Instant Homework Helper

$36

She helped me in last minute in a very reasonable price. She is a lifesaver, I got A+ grade in my homework, I will surely hire her again for my next assignments, Thumbs Up!

Order & Get This Solution Within 3 Hours in $25/Page

Custom Original Solution And Get A+ Grades

  • 100% Plagiarism Free
  • Proper APA/MLA/Harvard Referencing
  • Delivery in 3 Hours After Placing Order
  • Free Turnitin Report
  • Unlimited Revisions
  • Privacy Guaranteed

Order & Get This Solution Within 6 Hours in $20/Page

Custom Original Solution And Get A+ Grades

  • 100% Plagiarism Free
  • Proper APA/MLA/Harvard Referencing
  • Delivery in 6 Hours After Placing Order
  • Free Turnitin Report
  • Unlimited Revisions
  • Privacy Guaranteed

Order & Get This Solution Within 12 Hours in $15/Page

Custom Original Solution And Get A+ Grades

  • 100% Plagiarism Free
  • Proper APA/MLA/Harvard Referencing
  • Delivery in 12 Hours After Placing Order
  • Free Turnitin Report
  • Unlimited Revisions
  • Privacy Guaranteed

6 writers have sent their proposals to do this homework:

Buy Coursework Help
Quality Homework Helper
Custom Coursework Service
Finance Homework Help
Writer Writer Name Offer Chat
Buy Coursework Help

ONLINE

Buy Coursework Help

Hi dear, I am ready to do your homework in a reasonable price.

$122 Chat With Writer
Quality Homework Helper

ONLINE

Quality Homework Helper

Hi dear, I am ready to do your homework in a reasonable price.

$122 Chat With Writer
Custom Coursework Service

ONLINE

Custom Coursework Service

Hey, Hope you are doing great :) I have read your project description. I am a high qualified writer. I will surely assist you in writing paper in which i will be explaining and analyzing the formulation and implementation of the strategy of Nestle. I will cover all the points which you have mentioned in your project details. I have a clear idea of what you are looking for. The work will be done according to your expectations. I will provide you Turnitin report as well to check the similarity. I am familiar with APA, MLA, Harvard, Chicago and Turabian referencing styles. I have more than 5 years’ experience in technical and academic writing. Please message me to discuss further details. I will be glad to assist you out.

$115 Chat With Writer
Finance Homework Help

ONLINE

Finance Homework Help

I have a Master’s degree and experience of more than 5 years in this industry, I have worked on several similar projects of Research writing, Academic writing & Business writing and can deliver A+ quality writing even to Short Deadlines. I have successfully completed more than 2100+ projects on different websites for respective clients. I can generally write 10-15 pages daily. I am interested to hear more about the project and about the subject matter of the writing. I will deliver Premium quality work without Plagiarism at less price and time. Get quality work by awarding this project to me, I look forward to getting started for you as soon as possible. Thanks!

$115 Chat With Writer

Let our expert academic writers to help you in achieving a+ grades in your homework, assignment, quiz or exam.

Similar Homework Questions

Pistons inc recently hired a new accountant - Database system - Adolescent idealism - Www usingenglish com handouts - Offset digital hp indigo - Vorpal part of speech - Discussion 3 - Gloria and mark marriage boot camp - Http learn genetics utah edu content epigenetics - Generative energy restoring the wholeness of life - Apply numeric reasoning in solving problems - Business Plan - Sleep poem by annie matheson - Bond j has a coupon rate of percent - Experience hendrix sound concert in seattle paramount theatre september 1 - Rapid fire fulfillment harvard business review - Colour of ph paper in coffee - The colonial estate entrepreneur barossa valley shiraz 2017 - Financial statement analysis package fsap - Open ended family focused questions - Ape genius video questions answers - Beautiful bags case study solution - Aseptic technique lab report answers - Tynemet part time courses - Brodie's law crimes act - Irish guards pipers uniform - Starbucks case study strategic management - Futility wilfred owen analysis - How is trigonometry used in sports - Check attendance coventry university - Uts student centre email - Berger the developing person through childhood and adolescence - Food dye spectrophotometry lab report - Salesforce email character limit - Sun microsystems case study valuation - Auditory verbal therapy lesson plans - Monash deferred exam dates - Assonance in jfk inaugural address - Similarities between Christianity and Islam - Power factor savings calculator - A bronsted lowry base is a - Give me liberty chapter 13 review question answers - Italian institute of culture - Statistics 3 - Google sites webquest - The basic aim of psychoanalytic therapy is to - Bluebay asset management internship - The rational egoist cannot advocate that egoism be universally adopted. - Careersinpsychology org careersinpsychology org impact media - There will come soft rains questions - Model and role modeling theory - Camphor nmr - Taking human resource Online Exam - River flows in you words - Cwv topic 7 final exam - English 5 - Two accountants for the firm of elwes and wright - Ethical Standard - Inga clendinnen dancing with strangers summary - Rear window essay prompts - Monster high 13 wishes - Aig’s ceo, edward liddy, demonstrated his lack of personal commitment to high ethical standards by - Chapter 10 business in a global economy answer key - Oh we can play on the big bass drum - How to graph integers on a number line - Jb hi fi belmont home superstore belmont avenue cloverdale wa - 6 3 submission identifying your thesis - 1000 point grading scale snhu - Application Security PCA - Cadbury gorilla ad song - Sara lee case study - The adventures of an it leader chapter summary - The naked citadel - Fast food nutrition assignment - Network diagram critical path questions - Charles darwin university tep - Coulomb's law worksheet 15.2 answer key - Customer line item display in sap - Project proposal sample pdf philippines - Solving rational inequalities worksheet - R v smith 1959 - Blaauwberg nature reserve cape town - Discussion Board - WEEK5-APPLY: CONTINGENCY PLAN AND EXECUTIVE PRESENTATION - Kol balish english meaning - Social enviroment - Mcgraw hill marketing simulation answers - A&w root beer woolworths - Math story problem - E1-4 Main discussion min 250 word each. due 8/10 - Owens.mylabsplus - Body glove expanse ii fins - Assignment: Diverse Populations in the Military, 6212 wk-2 - Biblical idioms and phrases - Dod o 8530.1 m - Psychotherapy With group - Why nursing is not a profession - Unit V Discussion Board - Edith hollander frank biography - Alwd guide to legal citation