Loading...

Messages

Proposals

Stuck in your homework and missing deadline? Get urgent help in $10/Page with 24 hours deadline

Get Urgent Writing Help In Your Essays, Assignments, Homeworks, Dissertation, Thesis Or Coursework & Achieve A+ Grades.

Privacy Guaranteed - 100% Plagiarism Free Writing - Free Turnitin Report - Professional And Experienced Writers - 24/7 Online Support

Titanic outline

29/12/2020 Client: saad24vbs Deadline: 7 Days

Product Description


MGMT 312 Final Review (EMBRY)


1. A company is currently operating at 80% capacity producing and 5,000 units. Current cost information relating to this production is shown in the table below.


The company has been approached by a customer with a request for a 100-unit special order. What is the minimum per unit sales price that management would accept for this order if the company wishes to increase current profits?


2. A cost that cannot be avoided or changed because it arises from a past decision, and is irrelevant to future decisions, is called a(n):


3. Alpha Co. can produce a unit of Beta for the following costs:


Direct material $8

Direct labor 24

Overhead 40

Total costs per unit $72

An outside supplier offers to provide Alpha with all the Beta units it needs at $60 per unit. If Alpha buys from the supplier, Alpha will still incur 40% of its overhead. Alpha should:

4. An opportunity cost:


5. Marcus processes four different products that can either be sold as is or processed further.

Listed below are sales and additional cost data:


Product


Sales value with no further processing


Additional processing cost


Sales value after further processing


Acta


$1,350


$900


$2,700


Corda


450


225


630


Fando


900


450


1,800


Limo


90


45


180


Which product(s) should not be processed further?

6. Product A requires 5 machine hours per unit to be produced, Product B requires only 3 machine hours per unit, and the company's productive capacity is limited to 240,000 machine hours. Product A sells for $16 per unit and has variable costs of $6 per unit. Product B sells for $12 per unit and has variable costs of $5 per unit. Assuming the company can sell as many units of either product as it produces, the company should:


Produce only Product A.


7. When evaluating a special order, management should


8. Which of the following should be classified as production costs?


9.Which department is often responsible for the direct materials price variance?


10. The usual starting point for preparing a master budget is forecasting or estimating:


11. The usual budget period is:


12. The standard materials cost to produce 1 unit of Product M is 6 pounds of material at a standard price of $50 per pound. In manufacturing 8,000 units, 47,000 pounds of material were used at a cost of $51 per pound. What is the total direct material cost variance?


13. The practice of preparing budgets for each of several future periods and revising those budgets as each period is completed, adding a new budget each period so that the budgets always cover the same number of future periods, is called:


14. The most useful budget figures are developed:


15. The master budget includes:


16. The following company information is available for January:


Direct materials used 2,600 feet @$52 per foot


Standard costs for direct materials for January production 2,700 feet @ $50 per foot


The direct material price variance is:


17. The difference between actual and standard cost caused by the difference between the actual quantity and the standard quantity is called the:


18. The difference between actual and standard cost caused by the difference between the actual price and the standard price is called the:


19. Operating budgets include all the following budgets except the:


20. Northern Company is preparing a cash budget for June. The company has $12,000 cash at the beginning of June and anticipates $30,000 in cash receipts and $34,500 in cash disbursements during June. Northern Company has an agreement with its bank to maintain a cash balance of at least $10,000. As of May 31, the company owes $15,000 to the bank. To maintain the $10,000 required balance, during June the company must:


21. Julia's Candy Co. reports the following information from its sales account and sales budget:


Sales May $105,000


                                    June 93,000


 Expected Sales July $90,000


                                    August 110,000


                                    September 120,000


Cash sales are normally 25% of total sales and all credit sales are expected to be collected in the month following the date of sale. The total amount of cash expected to be received from customers in September is:


22. Financial budgets include all the following except the:


23. Bentels Co. desires a December 31 ending inventory of 2,840 units. Budgeted sales for December are 4,000 units. The November 30 inventory was 1,800 units. Budgeted purchases are:


24. An analytical technique used by management to focus on the most significant variances and give less attention to the areas where performance is satisfactory is known as:


25. A formal statement of future plans, usually expressed in monetary terms, is a:


26. A comprehensive or overall formal plan for a business that includes specific plans for expected sales, the units of product to be produced, the merchandise or materials to be purchased, the expense to be incurred, the long-term assets to be purchased, and the amounts of cash to be borrowed or loans to be repaid, as well as a budgeted income statement and balance sheet, is called a:


27. Which of the following best describes costs assigned to the product under the variable costing method?


Direct labor (DL)


Direct materials (DM)


Variable selling and administrative Variable manufacturing overhead Fixed selling and


administrative Fixed manufacturing overhead


28. Under absorption costing, a company had the following unit costs when 8,000 units were produced.


Direct labor $8.50 per unit


Direct material $9.00 per unit


Variable overhead $6.75 per unit


Fixed overhead ($60,000/8,000 units) $7.50 per unit


Total production cost $31.75 per unit


Compute the total production cost per unit under absorption costing if 30,000 units had been produced.


29. Sindler Corporation sold 3,000 units of its product at a price of $13 per unit. Total variable cost per unit is $7.50, consisting of $6.80 in variable production cost and $.70 in variable selling and administrative cost. Compute contribution margin for the company.


30. Romtech Company sold 43,000 units of its product at a price of $300 per unit. Total variable cost per unit is $175, consisting of $168 in variable production cost and $7 in variable selling and administrative cost. Compute the manufacturing margin for the company under variable costing.


31. Capital budgeting decisions usually involve analysis of:


32. An analytical technique used by management to focus on the most significant variances and give less attention to the areas where performance is satisfactory is known as:


Controllable management


33. A company expects its three departments to yield the following income for next year.


Dept. X Dept. Y Dept. Z

Sales $94,000 $15,000 $70,000

Expenses

Avoidable 71,000 2,000 52,000

Unavoidable 4,000 7,000 20,000

Total expenses 75,000 9,000 72,000

Net income (loss) $19,000 $6,000 $(2,000)

Required: Compute the following independent calculations:

34. Which one of the following methods considers the time value of money in evaluating alternative capital expenditures?


35. Which of the following is an objective of capital budgeting


36. The time value of money concept means:


37. The rate that yields a net present value of zero for an investment is the


38. The process of analyzing alternative investments and deciding which assets to acquire or sell is known as:


39. The following data concerns a proposed equipment purchase:


Cost


            $144,000




Salvage value


            $ 4,000




Estimated useful life


            4 years




Annual net cash inflows


            $46,100




Amortization method


            Straight-line


Assuming that net cash flows are received evenly throughout the year, the rate of return on the average investment is:


40. For purposes of applying the net present value and the internal rate of return methods, the rate chosen to measure the time adjusted value of money is known as the:


41. Daniels Corporation is considering the purchase of new equipment costing $30,000. The projected annual after-tax net income from the equipment is $1,200, after deducting $10,000 for depreciation. The revenue is to be received at the end of each year. The machine has a useful life of 3 years and no salvage value. Daniels requires a 12% return on its investments. The factors for the present value of an annuity of 1 for different periods follow:


What is the net present value of the machine?


42. An estimate of an asset's value to the company, calculated by discounting the future cash flows from the investment at an appropriate rate and then subtracting the initial cost of the investment, is known as:


43. Bartels Corp. produces woodcarvings. It takes 2 hours of direct labor to produce a carving. Bartels' standard labor cost is $12 per hour. During August, Bartels produced 10,000 carvings and used 21,040 hours of direct labor at a total cost of $250,376. What is Bartels' labor rate variance for August?


44. Which methods of evaluating a capital investment project ignore the time value of money?


 

Homework is Completed By:

Writer Writer Name Amount Client Comments & Rating
Instant Homework Helper

ONLINE

Instant Homework Helper

$36

She helped me in last minute in a very reasonable price. She is a lifesaver, I got A+ grade in my homework, I will surely hire her again for my next assignments, Thumbs Up!

Order & Get This Solution Within 3 Hours in $25/Page

Custom Original Solution And Get A+ Grades

  • 100% Plagiarism Free
  • Proper APA/MLA/Harvard Referencing
  • Delivery in 3 Hours After Placing Order
  • Free Turnitin Report
  • Unlimited Revisions
  • Privacy Guaranteed

Order & Get This Solution Within 6 Hours in $20/Page

Custom Original Solution And Get A+ Grades

  • 100% Plagiarism Free
  • Proper APA/MLA/Harvard Referencing
  • Delivery in 6 Hours After Placing Order
  • Free Turnitin Report
  • Unlimited Revisions
  • Privacy Guaranteed

Order & Get This Solution Within 12 Hours in $15/Page

Custom Original Solution And Get A+ Grades

  • 100% Plagiarism Free
  • Proper APA/MLA/Harvard Referencing
  • Delivery in 12 Hours After Placing Order
  • Free Turnitin Report
  • Unlimited Revisions
  • Privacy Guaranteed

6 writers have sent their proposals to do this homework:

Coursework Assignment Help
Instant Assignments
University Coursework Help
Top Essay Tutor
Helping Hand
Homework Guru
Writer Writer Name Offer Chat
Coursework Assignment Help

ONLINE

Coursework Assignment Help

Hey, I have gone through your job posting and become very much interested in working with you.I can deliver professional content as per your requirements. I am a multi-skilled person with sound proficiency in the English language for being a native writer who worked on several similar projects of content writing and can deliver quality content to tight deadlines. I am available for both online and offline writing jobs with the promise of offering an incredibly responsive and supreme level of customer service. Thanks!

$95 Chat With Writer
Instant Assignments

ONLINE

Instant Assignments

Good day dear client, I am a full-time freelance writer with years of experience. My strongest strengths are strong dedication to duty, reliability, quality and excellence. I am going to do an outstanding job for you, kindly PM me and let us commence. Thank you so much in anticipation of your positive response. Thank you very much.

$95 Chat With Writer
University Coursework Help

ONLINE

University Coursework Help

Hi dear, I am ready to do your homework in a reasonable price.

$102 Chat With Writer
Top Essay Tutor

ONLINE

Top Essay Tutor

I have more than 12 years of experience in managing online classes, exams, and quizzes on different websites like; Connect, McGraw-Hill, and Blackboard. I always provide a guarantee to my clients for their grades.

$105 Chat With Writer
Helping Hand

ONLINE

Helping Hand

I am an Academic writer with 10 years of experience. As an Academic writer, my aim is to generate unique content without Plagiarism as per the client’s requirements.

$100 Chat With Writer
Homework Guru

ONLINE

Homework Guru

Hi dear, I am ready to do your homework in a reasonable price and in a timely manner.

$102 Chat With Writer

Let our expert academic writers to help you in achieving a+ grades in your homework, assignment, quiz or exam.

Similar Homework Questions

Wgp chemical company case study - Dr joseph john cmc ludhiana - Biblical basis for small groups - Compute the price of a 3.8 percent coupon bond - Dawn alcohol water ice melt snopes - Shabby chic fashion boutique has responded - There are many buyers and sellers of standardized products - Dot product of antiparallel vectors - John foster hall reception - Architecture - Recurrence relation in discrete mathematics ppt - Engineering ethics charles b fleddermann pdf - 3 ethyl 3 pentanol and hydrogen chloride - Ermogenous v greek orthodox community case summary - Circuit diagram symbols pdf - Aerobic respiration flow chart - Homeland Security - Calculator texas scientific ti 30xb multiview - Positioning services in competitive markets lovelock ppt - Is longchamp a luxury brand - Accounting discussion $5 - Does history repeat itself evidence from the course - Journal of inequalities in pure and applied mathematics - If poetry could tell it backwards - Maslow's hierarchy of needs pdf diagram - Introduction to Data Mining - 159 cross road westbourne park - Vern stand by me - Bizcafe simulation report - 250 words and two scholarly sources - Mass of alka seltzer tablet - The ugly american quotes - Chill soda drink - Club med annual report 2013 - Square root of 14161 - Identify the sentence that contains a misplaced or dangling modifier - Business Finance Discussion - Sunshine coast hospital and health service values - Case study on moral status fetal abnormality - Merrill glass poet biography - Csi wildlife analyzing genetic evidence - Types of community health nurses - Virtual villagers origins mysterious vial - Tim hortons franchise cost - Glasdon mini ensign bollards - 100000 in word form - Argumentative essay about bringing cellphones in school - Grid organizational development ppt - Saturation and atmospheric stability lab 6 answers - Radio lobo wichita ks el mercadito - Name a mineral that exhibits the physical properties listed - Lab 8 ideal gas law answers - All my sons george deever - F for th phonological process - Solve kx 9 7 for x - All my sons author - Discussion - A royal duty paul burrell pdf - Moreton bay dump fees - How to get extraneous solutions - Trigonometric ratios lesson plan - Ode to american english analysis - Emerging threats and countermeasures - Http www personal psu edu faculty j 5 j5j ipip - Healthcare quality book 3rd edition pdf - Nursing Papers Done Right: Quality You Deserve - Payroll(casestudy) - Assessment of psychomotor domain of learning outcomes - Linda moulton howe age - DISCUSSION 8 - Recorded services provided on account - Assignment 1 bottling company case study - At a local university of incoming first year - Me talk pretty one day critical analysis essay - Pop art refers to - 1 paragraph 100 words Quote - General electric performance management case study - Ica web wrapper msi - Ernest hemingway birth and death - Policy Analysis paper on Prison Reform - Kiosk Requirements - Devil in the white city discussion questions answers - A disk with an initial angular velocity - Lewicki saunders and barry negotiation - Where to send iht205 - Letter of complaint hotel - 1967 referendum vote percentage - Brave new world script - Process - Manic miner class tools - Should We Withhold Life Support? The Mr. Martinez Case - Villa savoye principles of design - Smdc bin collection dates - Information literacy lesson 2 exam - Bloomberg excel add in - Read and answer questions - How to calculate cost per unit using absorption costing - Ansi smacna 008 2008 - Explain how research has evolved since the florence nightingale era - Eight steps to sound ethical decision making